Gündüz uyumaktan çekinmeyin: Öğlen uykusunun faydaları!
Uzmanlar öğlen uykusunun insanların vücudun enerjisini artırdığını, kan basıncını düşürdüğü, zihni açtığını ve zinde olmasını sağladığını belirtti. Gündüzleri belirli saatlerde azda olsa uyumanız gerekmektedir.

Sağlıklı ve uzun ömürlü olmak için uykuyu vazgeçilmez olarak kabul ederler. Dünyanın en prestijli hekimlerinin göre, yetişkin insanlar da tıpkı bebekler gibi öğle uykusuna ihtiyaç duyarlar. Ancak modern yaşam koşulları, çalışma modu ve diğer sebeplerden bu uyku ihtiyacı karşılanmaz.

Bilim adamları öğle uykusunun faydalarını aşağıdaki gibi sıralamakta:

15-20 dakikalık uyku

Öğlen 15-20 dakika yatsanız, tüm gün kendinizi daha zinde hissedeceksiniz. Bu süre size kısa görünebilir, ancak mutlaka faydasını göreceksiniz.

30 dakikalık uyku

Yarım saatlik uyku vücudun enerjisini artırır. Kendinizi daha huzurlu ve sakin hissetmenize yardımcı olur.

45 dakikalık uyku

Bu uyku kan basıncını düşürür. Hafızanın güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle, imtihanlara hazırlananlar mutlaka öğlen 45 dakika yatmalıdır.

60 dakikalık uyku

Yapılan araştırmalar göstermiştir ki, 1 saatlik uyku insan vücudu tıpkı, 1 fincan kahve gibi etki gösteriyor.

Bu da demek oluyor ki, öğle 1 saat uyuyunca, beyin tüm işlemleri daha hızlı şekilde gerçekleştirir. Dikkat artıyor, hafıza güçlenir.

90 dakikalık uyku

Aslında öğle bu kadar yatmaya gerek yok. Uzmanlar 90 dakikalık uykuyu sadece sıcak veya başka sebeplerden gece rahat yatamayanlara ve gün içinde kendilerini yorgun hissedenlere tavsiye ediyor.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!