Türkiye'de Yaşayan Kurt Türleri
Türkiye'de kurtlar, koyun ve hayvan sürülerin korkulu rüyası olmuştur. Bu yüzden kurtlara bazı bölgelerde canavar olarakta isimlendirirler. Türkiye'de yaşayan kurt ırkları, cinsleri ve türleri nelerdir? Anadolu'da kurtlar hangi bölgelerde ve nerelerde yaşarlar?

Kurt, Türk mitolojisinde büyük bir öneme sahiptir. Anadolu coğrafyasında kurtlar yaban hayatta önemli bir yer almaktadır. Popülasyon açısından da zincirin en değerli üyesidir.

Ülkemizde yaşayan kurt türü Hint Kurdu (İran Kurdu) Canis lupus pallipes yaşamaktadır. Kurt türünün alt türü olan Hint Kurdu (diğer adıyla İran Kurdu), kızıl, kum rengi, kahverenklidir. Kısa ve sık tüylere sahiptir. Bazen siyah renkli ve boz renkli kurtlarada rastlanmaktadır. Ülkemizdeki türün ortalama ağırlığı 35 ile 60 kilogramdır. Alaska ve Kanada kurduna oranla çok küçüktürler.

Yakın coğrafyamızda hazar kurdu, bozkurt türleride yaşamaktadır.

Türkiye'de yaşayan kurtlar, Güneydoğu Anadolu, Trakya dışındaki diğer bölgelerimizde hemen hemen yaşamaktadır. Avlanma ve doğal popülasyonun insanlar tarafından tahrip edilmesiyle sayılarında düşüş olmuştur. Vahşi yırtıcı bir hayvan olması nedeniyle çiftçiler ve hayvan yetiştiricileri tarafından da öldürülmektedir.

Türkiye'de yaşayan kurt türleri, kanada kurdu gibi kurtlara oranlara vücut yapısı küçüktür.

Kurt çakallada karıştırılabilir. Özellikle Türkiye'de yaşayan Altın Çakal, kurda benzemektedir.


Hint Kurdu (İran Kurdu) Canis lupus pallipes

Hint Kurdu (İran Kurdu) Canis lupus pallipes

Türkiye'de yaşayan Hint Kurdu (İran Kurdu) Canis lupus pallipes, Türkiye, İran, Lübnan, Suriye, Afganistan, Pakistan, Suudi Arabistan, Irak ve İsrail gibi ülke coğrafyalarında yaşayan, bir kurt alt türüdür. 

Canis lupus pallipes yaşam alanı

Canis lupus pallipes yaşam alanı

TRT Belgesel'in Çektiği - Kurt Belgeseli

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!