Oksijen Dünya Atmosferinde Ne Zaman Oluştu?
Oksijen canlı yaşamının en temel yapı taşlarındandır. Hayat kaynağımız okisijen, ne zaman ve nasıl meydana geldi?

Hayatın devamlılığının yapı taşlarından oksijen dünyamızda ne zaman oluştu? Atmosferde olmasaydı hayatımızda olmayacaktı. 

Güney Afrika'daki Paleoproterozoik kayaçlardaki izotop oranları çalışmasından elde edilen yeni veriler, oksijenin önceden düşünülenden 200 milyon yıl sonra veya 2.22 milyar yıl önce Dünya atmosferinin kalıcı bir parçası haline geldiğini gösteriyor. Dünya atmosferinin başlangıçta beyaz anoksik olduğu ve yaklaşık 2,43-2,45 milyar yıl önce oksijenle zenginleştiği düşünülüyordu.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Danimarka'dan araştırmacılar, Güney Afrika'dan alınan deniz tortul kayalarının bileşimini analiz ettiler. Bilim adamları, kükürt, demir ve karbonun izotopik sembollerini kullanarak, o zamanın okyanuslarındaki oksidasyon koşullarındaki değişiklikleri ayrıntılı olarak yeniden oluşturabildiler ve bu nedenle antik atmosferdeki oksijen seviyelerini belirlediler. Böylece Dünya atmosferinin oksijenle zenginleşmesinin 2.43 milyar yıl önce gerçekleştiği ortaya çıktı.

Belirtildiği gibi, daha önce O2 seviyeleri kararsızdı, yükseliyor ve düşüyordu ve yaklaşık 2.22 milyar yıl önce oksijen, Dünya atmosferinin kalıcı bir parçası haline geldi.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!