Güvercinler Neden Kokar?
Güvercinler her yerde yaşayan ve çokça karşılaştığımız kuş türlerinden. Bir çoğumuzun evcil olarak beslediği güvercinler ve kümesler ağır şekilde koku bırakır. Yabani güvercinlerin çok yaşadığı yerlerinde sıkça şikayet ettiği konulardan birisi güvercinlerin yaymış olduğu kötü kokulardır. Güvercinlerin ve kümeslerin kokma sebepleri nelerdir?

Barışın simgesi güvercinler yaymış oldukları kokunun sebepleri nelerdir. Çatılarımızda, bahçelerimizde ve yaşadığımız her yerde bizimle yaşayan güvercinler, yaydıkları kokularla oldukça rahatsız etmekteler. Bunların başlıca iki sebebi vardır. Kümes ve hastalık kaynaklıdır. 

Kümesleriniz hava ve güneş almıyorsa, kümes içerisinde ağır koku meydana gelecektir. Hava sirkülasyonu sağlanmadığı için içerideki pis hava dışarıya atılmayacaktır. O yüzden kümesinizin tavanına ve kenar cephelerine içeriye güneşin gireceği şekilde penceler ve havalandırma giriş çıkışları açmalısınız. Böylelikle içerdeki kötü koku dışarıya atılacaktır. Bir diğer sebep zemin kaynaklıdır. Eğer zaman toprak ise, dışkıların ve suların yere dökülmesiyle zeminde balçıklar oluşacaktır. Kümes yeterli havayıda alamıyorsa, içeride ağır kokular meydana gelecektir. Kümes zemininin ve güvercinlerin kaldıkları bölümlerin sürekli temiz tutulması gerekir. Zemine ızgara döşenmesi tavsiye edilir. 

Güvercin kokmasının diğer sebebide hastalıklardır. Eğer güvercinlerde sindirim ve farklı bir hastalık varsa bunlarda kötü kokuya neden olabilir. Yediği yemler büyük ve sindirilmemiş yemler olursa bunlarda kokuya sebebiyet verebilir.  

Sulu ishal sorunu olan kuşlarda koku normalin üstünde ve keskindir. Bu durumlarda dışkının rengi sarı ve yeşilimsidir. Bu tarz kuşlarda bağırsak iltihabı oluştuğu için koku yapabilir. 

Güvercinlerinizin sağlık durumu ve kümesinizin durumu iyi olduğu sürece koku düşük seviyelerde olacaktır. 

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!