Verimli Çalışmanın Yöntemleri Nelerdir?
Verimli Çalışmanın Yöntemleri İşimiz bizlerin hayatında önemi role sahiptir. Günümüzün büyük bir kısmını almakta. Tüm hayatımızı işimize göre ayarlamaktayız.

Bazıları iş kolik bazıları sadece gereken önemi sarf etmekle yetiniyor. Fakat ister işveren olalım ister çalışan verimli çalışmak gayemiz olmalı. İşveren çalışanların verimli çalışmasına olanak sağlamalı, çalışan ise bu olanakları kullanmalı. Verimli çalışmak nedir? Verimli çalışma ortamı nasıl olur? Verimli çalışma yöntemleri nelerdir biraz bunlardan bahsedelim.

Verimli çalışmak; işinizde gereken özeni göstererek çalışma arkadaşlarınız ve çalışma ortamınızla uyumlu, sağlıklı iletişime geçebilen ve hangi kolda olursa olsun verim ( olumlu geri dönüş ) sağlamak demektir. Günümüzde özel sektör veya kamu da tek şart neredeyse verimli çalışabilen elemanlara ihtiyaç duyulduğunu gösteriyor. İşverenlerin şartları sağlamasından sonra dikkat ettikleri nokta verim sağlayabilecek mi? kaygısıdır. Bu kaygıyı ortadan kaldırmak kişilerin elinde. Verimli çalışmak için gerekli ortam sağlanmalı. Peki, bu verimli çalışma ortamı nedir?

Verimli çalışma ortamı; öncelikle çalışanların sağlıklarını ön planda tutan, çalışanların kendini güvende hissedecekleri bir ortam olmalı. Ortam ısısından ortamda kullanılan renk tonlamasına kadar ince detaylara sahiptir. Verimli ortam çalışanların birbirleri ile sağlıklı iletişime geçebildikleri, rahat hissedebilecekleri keza çalışma ile ilgili tüm materyallere ihtiyaç duydukları çoğu şeyin temininde kolaylık sağlanması demektir. İş ve işçi uzmanlarının görüşlerine göre duvar boyalarından, çalışanların oturdukları sandalyelere kadar her şey verimli çalışmalı etkileyen unsurlardır. Peki, verimli çalışma ortamı sağlandığı takdirde verimli çalışma elde edilir mi tek başına hayır. Bunun için bazı yöntemlere ihtiyaç duyulmalı.

Bu yöntemler; öncelikle çalışanlar arasında ast – üst gibi hiyerarşik yapı belirlenmiş olmalı. Çalışan veya işveren tüm çalışma arkadaşları bu hiyerarşiyi bilmeli fakat mobbing uygulanacak kadar baskı oluşmamalı. Son zamanlarda mobbing özellikle çalışanların sıklıkla şikâyet ettiği sorunlardan biri. Mobbing çalışma arkadaşları tarafından psikolojik baskı veya taciz olarak bilinmekte. Çalışma ortamında bunun ortadan kaldırılması seviyeli fakat sıcak bir ortamda çalışanların birbirlerine saygılı işlerine odaklı olmaları verimli çalışmayı olumlu etkileyecektir. Ve bu olumlu etkiler ise beraberinde olumlu sonuçlar doğuracaktır. Çalışanlar arasında iyi iletişim kurulması, hiyerarşik yapı göz ardı edilmese de herkesin birbirine saygılı olduğu, çalışma ortamının da yüksek derecede işveren tarafından sağlandığı takdirde verim almamak imkânsız. Çalışan ve işverenler olarak iş ahlakı oluşturulduğu, kişilik hakların saygılı davranıldığı sürece iş hayatında verimi garantilemek mümkündür.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!