Türkiye'de Yaşayan Porsuk Türleri
Kısa boylarına göre büyük işler yapan porsuklar, marifetli bir hayvandır. Porsuklar, ülkemizde doğal habitat içerisinde yaşayan hayvanlardandır. Türkiye'deki porsuklar, nerede yaşarlar, nasıl beslenirler ve Türkiye'de bulunan porsuk türleri nelerdir?

Porsuk sansar giller familyasına ait bir türdür. Kuzey yarım kürede Avrasya ve Amerikada yaşar. Boyları 90 cm, kiloları 20 kilo civarındadır. Gövde kısmı açık sarımsı ve kurşuni, karın bölgesi de kestanerengi, bacakları ve karın bölgesi siyah renklidir. Ormanlık alanlar, dağ kesimlerinde çalılık ve kayalık bölgeler, tarım arazileri ve açık çıplak arazilerde yaşarlar. Porsuklar iyi bir toprak kazıcıdır. Yeraltına açtıkları tünellerde yaşarlar. Tüneller karmışıktır ve havalandırma delikleri bulunur.

Kokusu kötü olsada, esasında temiz bir hayvandır. İnlerindeki kullandıkları otları havalandırmak için dışarı çıkarırlar. Dışkılarını yuva dışında, özel yaptıkları çukurlara yaparlar. Ölen aile bireylerini toprağa gömerler.

İlkbahar ve yaz ayları çiftleşme dönemleridir. Çiftleşmeden 5 ile 6 ay sonra doğum yaparlar. Doğumda 3 ile 5 arası yavru dünyaya getirmektedirler.

Çok güçlü olan porsuklar, inatçı ve saldırgan tavırlarıyla bilinir. Arı kovanlarına saldırdıklarında, arıların sokmasına aldırış etmezler. Yemek konusunda tilki, çakal gibi kendinden büyük hayvanlar ile mücadele edecek bir cesarete sahiptir.


Beslenme Şekilleri

Porsuklar, yumuşakçalar, küçük kurtlar, solucanlar, sürüngenler, küçük memeliler, tahıl, bitki kökleri, ağaç yemişleri gibi besinleri tüketirler. Çürümüş hayvan leşlerini, tekrar yiyebilmek için gömerler.

Haşere ve zararlı böcekleri yediklerinden dolayı, çiftçi ve tarımla uğraşanlara zararı yok tam aksine faydası olan bir canlıdır.

Türkiye'de Yaşayan Porsuklar

Türkiye'de Yaşayan Porsuklar

Porsuk ülkemizde koruma altında olan hayvanlardan bir tanesidir. Tarım alanları ve habitatlarının daralmasından dolayı yaşam alanları daralmış durumdadır. Av sahasının daralması neslini sürdürmesi ve yayılımını düşürmektedir.

Ülkemizde bulunan Porsuk türünün latince ismi Meles meles Linnaeus'dur.

PORSUKLARIN BİLİMSEL SINIFLANDIRMASI

Alem: Animalia (Hayvanlar)

Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Mammalia (Memeliler)

Takım: Carnivora (Etçiller)

Alt Takım: Caniformia (Köpeğimsiler)

Familya: Mustelidae

Cins: Meles

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!