Şâfiî Mezhebinde Tilki Eti: Şafiler Neden Tilki Yer?
Şafii ve Maliki mezhebinde tilki eti yemek caizdir. Hanbeli ve Hanefi mezheplerinde tilki eti haramdır. Şâfiîler neden tilki eti yer, tilki eti helal midir, yenir mi, haram mıdır?

Dört mezhep için köpek eti yemek helal değildir. Tilki eti Şâfiî ve Maliki mezhebinde caiz olarak görülmektedir. Bu konuda diğer mezhepler ile görüş ayrılığıda olsa Şâfiî mezhebi inancına göre tilki eti yenir. Köpekgiller ailesine ait kurt, köpek, çakal gibi hayvanların yenmesi yasaktır.

Şâfiî mezhebine göre, ön dişleri zayıf ve bir şeyleri parçalayacak güçte olmayan hayvanların eti yenir. Tilki diğer köpekgiller ailesine göre küçük ve zayıf çene yapısından dolayı etinin yenmesi caiz görülmüştür. Köpekgiller ailesinin diğer türleri Şâfiî mezhebine göre necistir. Yırtıcı hayvanları yemek haramdır. Ayrıca Şâfiî mezhebinde kirpi etide caizdir.

Peygamberimiz (a.s.m)’ın, "Bütün köpek dişli yırtıcılar ile yırtıcı pençesi olan kuşları yemeyi” yasakladığı rivâyet edilmiştir (Müslim, Sayd 15, 16; Ebû Dâvud, Et’ıme 32; Tirmizî, Sayd 9-11). Hanefi mezhebi, bu hadisteki “sibkâ” kelimesini "et yiyenler" şeklinde nitelendirmiş ve bu çeşit hayvanları haram saymışlardır.İmam Şâfi ise “insanlara saldıran ve parçalayan” olarak anladığı için tilki ve çakalı istisnâ etmiştir. İmam Mâlik'e göre ise, yırtıcılar haram değil mekruhtur.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!