Google'de Önde Çıkmak İçin Neler Yapmalı: SEO
Google, en büyük kitleye sahip arama motorudur. İnternet site sahipleri Google'de önde çıkmak için servet öderler, bilgi sahibi webmasterler ise bir dünya zaman harcar. Bir diğer adıyla arama motoru optimizasyonu yani SEO nedir ve googlede önde çıkmak için neler yapmalı, bu makalemizde inceleyeceğiz.
Google Arama Motoru

Google arama motoru, dünyada en fazla arama hacmine sahip arama motorudur. Bu özelliği neticesinde site sahiplerinin Google'yi yakından takip etmesi gerekmektedir ve iyi tanımak zorundadır.

SEO, arama motoru optimizasyonu yani: Arama motorlarının siteyi daha iyi algılayabilmesi ve botların anlayacağı şekilde arama motorlarına uygun hale getirilmesidir. İstenilen anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmaktır.

Google'de önde çıkmak, e-ticaret yapanlar için fazla satış, bilgi, yazı ve görsel içerikli siteler içinse bol ziyaretçi demektir. Çünkü Google arama motorları içerisinde en büyük arama yapılan bir site açıklamaya gerek yok. Google'nin mantığını anlamak ve güncellemelerinide takip etmek gerekir.


YAZILIM/KODLAMA

Google'de önde çıkmak için sitemizin yazılımsal hatalarından arındırılmış olmalı. Bunları tespit edebilmek için de webmaster araçlarını kullanarak, sitemizde bulunan hataları tespit ederek başlayabiliriz.

İÇ LİNKLEME

İç linklemelere dikkat etmeli, aynı içeriğe sahip konuları birbirine linklerle bağlamalıyız. Sitemiz içerisinde bir ağ oluşturmalıyız. Bu ağ sayesinde, Google botları sitemizdeki diğer konularada erişmiş olur ve ziyeritçilerinde benzer içerikler sayesinde sitemizde fazla kalmasını sağlamış oluruz.

DIŞ LİNKLEME

En önemli konulardan biriside dış linkleme yani backlinktir. SEO'nun en can alıcı noktalarından birisi. Dış linklemeler sitemize referanstır. Google botları linkimizin olduğu siteleri ziyaret eder. Bu ziyaretler esnasında sitemize ait linklere ulaşarak sitemize yönlenir ve sitemizide ziyaret eder. Bazı siteler arama motoru botlarının çıkışını nofollow kodu ile yasaklamıştır. Nofollow kodu botların, linkteki siteye gitmesine izin vermez. Fakat bu linklerde bizim için birer referanstır. Google sitemizi kaynak gösterilen ve alınan site olarak algılayacaktır. Dış linklerde, referans sitelerin kalitesi çok önemlidir. Kalitesi düşük siteler, bizim sitelerimizin değerini düşürüp gerilemesine de neden olabilir. Kaliteli ve aynı içerikteki sitelerin tercih edilmesi önemlidir.

Sitemiz için tercih ettiğimiz anahtar kelimeler tercih edilerek linklemelerin yapılması gerekir. Örnek: sitemizin Kiralık Daire yazıldığında önde çıkmasını istiyorsak. Dışardan aldığımız linkleride Kiralık Daire olarak vermeli ve buna eş değer kelimeleride türetmeliyiz.

Bir başka deyişle şöyle anlatalım, bir dükkanımız var. Bu dükkana çevredeki dükkanlar müşteri gönderiyor. Müşterilerine bakın bizde buradan x ürünü alıyoruz. Sizde buradan alabilirsiniz. Şeklinde düşünebilirsiniz. Size referans olan kişi ve kurum ne kadar kaliteli, saygın ise o kadar sizinde saygınlığınız ve müşteriniz artar. Dış linklerde bu şekilde sitelerimiz için önemlidir.

ÖZGÜN İÇERİK - KOPYALA YAPIŞTIR YAPMAYIN

Sitemizin içeriklerinin alıntı içerik olmaması gerekmektedir. Alıntı yada çalıntı içerikler Google tarafından pek sevilmektedir. Sitemizdeki içeriklerin başka sitelerde olmaması ve kendine has bir anlatımı olmalıdır. Eğer sitemizin içerikleri diğer sitelerdeki aynı yazılar ile aynı olursa, Google bizim sitemizi neden önde çıkarsın. Bir farkı olmalı içeriklerimizin.

Özgün içerikli sitelerimizin Google farkına varacaktır. Özgün içeriklerle sitemiz, düzenli içerik ve çalışmalarla istenilen yerlere gelecektir. Eğer vaktiniz yoksa, Freelance olarak editör hizmeti alabilirsiniz.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!