Turna Balığının Faydaları, Zararları ve Özellikleri
Turna balığı besin değeri yüksek bir balıktır. Turna balığı nerelerde yaşar ve nasıl beslenir? Turna balığı yemenin faydaları zararları nelerdir?

Özellikleri

Turna balığı sürüler halinde yaşayan balıklardır. 1,5 metre uzunluğa kadar büyüyebilir ve 35 kilograma kadar çıkabilir. Ancak ağırlıklı olarak 8 kg ağırlığa kadar büyüyen turna türleri bulunur. Turnaların boyutları ve renkleri yaşadıkları su havzasının ortamına göre değişiklik gösterebilir. Gri-yeşil, gri-sarı, koyu gri renkleri bulunabilir. Hepsinin sırtı siyahtır. Bazı turnaların derisinde koyu veya turuncu lekeler bulunabilir. Turna balıkları 30 yıla kadar yaşayabilir. Turna, Avrasya ve Kuzey Amerika'nın tüm sularında bulunabilir. Baltık, Azak, Hazar, vb. Denizlerde de turnalar bulunur. Turnalar sıcaklığı -3-6 derece altındaki sularda yaşayamazlar. Su donduğunda, balıklar kıyıdan 1 metre ötede görülebiliyor. Turnalar küçük balıklarla beslenir. 2-4 adet dişi turna balığı grubunda 1 erkek turna balığı bulunmaktadır. Ama en büyük erkek turnanın grubunda 6-8 dişi balığı vardır. 


Turna Balığının Faydaları

Turna balığının eti diyet balık etlerinden biridir. Çok fazla protein ve az miktarda yağ içerir. Kızartıldığında içerdiği kalori miktarı artar. Bu nedenle kilosunu kontrol altına almak isteyenlere düzenli olarak kızarmış turna balığı yemeleri tavsiye edilmez. 100 gram besin değeri:

- Proteinler - 18.5 gram

- Yağlar - 1.1 gr

- Su - 79.3 gr

- Kalori - 84 kCal.

100 gram pişmemiş turna balığında 84 kalori vardır. En iyi diyet balıklarından biri olarak kabul edilir. İçeriğindeki maddeler vücuttaki bakteriyel enfeksiyonlarla savaşma ve bağışıklığı artırma yeteneğine sahiptir. Araştırmalar, düzenli olarak turna balığı yiyen kişilerin grip bulaşmadığını göstermiştir. Turna fosfor ve potasyum açısından zengindir. Etinde magnezyum, sodyum, potasyum, kükürt, demir, çinko, iyot, magran, krom, flor, kobalt, nikel, molibden, B1, B2, B6, B9, C, E, A, PP vitaminleri bulunur. Kızılcık yemek vücudun B vitamini ihtiyacını karşılar. Kızılcık suda, buharda, fırında pişirilir, yağda kızartılarak yenebilir. Düzenli olarak turna yemek kalp krizi riskini önler. Turna eti, lezzetli tadı nedeniyle mutfak masasında en çok arzu edilen yiyeceklerden biridir. Eski Romalıların ve İngilizlerin en sevdiği yiyeceklerden biridir. Her zaman vücudun güzelliğine dikkat eden Fransızlar, her zaman turna eti yemeyi tercih ediyor.

Turna Balığının Zararları

Turna etindeki maddeler alerjiye neden olabilir.Beslenme uzmanları, turna balığının nerede yakalanacağına dikkat edilmesini önermektedir. Turna etindeki zararlı maddeler vücutta patolojik belirtilere neden olabilir. Bazı Müslüman ülkelerde turna eti yemek yasak. Bu ülkelerde turna eti domuz eti gibi haram kabul edilir. Çok fazla yemek aşırı kiloya neden olur.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

1 comment

Emral
This comment contains spoilers. Click here if you want to read.

Kaynakça belirtebilir misiniz?

Şef
This comment contains spoilers. Click here if you want to read.

@Emral, yabancı kaynaklardan araştırma yapılarak makale eklenmiştir. bilginize.

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg
https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg