Temiz havada yürüyüş beynin hacminin büyümesine neden oluyor
Bilim adamları spor gibi fiziksel aktivitelerin ve temiz havanın vücuda faydalı olduğu kadar beyinede faydalı olduğunu belirtti.

Düzenli olarak hafta en az üç kez açık havada piknik beyinin hipokampus ve diğer ana parçaların boyutunun artmasına neden oluyor. İngiliz "Daily Mail" gazetesinin bilgisine göre, fiziksel aktivite de beyini Alzaymır hastalığından korur.

Kentucky Üniversitesi'nden bir grup Amerikalı bilim adamı deney yolu ile kanıtlamıştır ki, beynin hacminin artması daha çok fiziksel uğraşılar sayesinde gerçekleşiyor. Araştırmanın sonuçları "NeuroImage" bilimsel dergisinin özel sayısında yayınlandı. Deney sırasında 50 den 70 yaşa kadar 30 erkek ve kadın koşu kulvarında bir takım uğraşılarda bulundu. Deneklerin beyninde tarama yapıldı. Sporla uğraşan insanlarda beyne oksijen ve besin maddeleri ile zenginleşen kanın akışı arttı.

Büyük Britaniyalı araştırmacı, Ekster Üniversitesi profesörü Linda Kler kaydetti ki, gezi, koşu ve bisiklet sürme "uzun vadeli sağlık için gerekli bir durumdur". İngiltere'de Alzaymır Hastalığı Derneği bilimsel rehberi Kler Uolton ise , "kalp için iyi olan beyin için de faydalıdır" dedi.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!