Polikistik Over Sendromu Nedir?
Polikistik Over Sendromu diye adlandırılan hastalık, kadınların hamilelik sansını, kan damarlarını, dıs gorunumunu,  etkileyen bir hastalıktır.

Polikistik Over Sendromu

Polikistik Over Sendromu diye adlandırılan hastalık, kadınların hamilelik şansını, kan damarlarını, dış görünümünü,  etkileyen bir hastalıktır. Hastalığın başlangıcı genellikle ergenlik çağında oluşmaktadır. Ergenlik çağında aktifleşmeye başlayan hormonal sistemin hatalı olarak çalışmasıdır. Günümüzde giderek çoğalan aşırı kilolu çocuklar nedeni ile bu sendrom giderek artmaktadır. Çünkü bu sendrom kilo hücrelerinde insülin direncini başlatarak, insülinin daha fazla salgılanmasına neden olmaktadır. Artan ünsülin de yumurtalıklarda IGF reseptörlerine bağlanması sonucu yumurtlama durumunu bozmaktadır.

Polikistik Over Sendromu’nun nedeni hala bilinmemektedir. Genetik olacağı konusunda birçok bulgu bulunmaktadır. Yumurtalıklarda gereğinden fazla salgılanan androjen (erkeklik hormonu) ana problem olarak görülmektedir. Androjen kadınlarda sağlıklı yumurta gelişimini ve aynı zamanda yumurtlamanın oluşumunu bozduğundan dolayı, İnsülin ve sendrom arasında bir bağ olabileceği düşünülmektedir. Hastaların kanında normalden fazla insülin bulunmaktadır. Fakat vücut hücreleri insüline yeterli yanıt vermemektedir. Bundan dolayı artan insülin androjen fazlalığına neden olmaktadır. Androjen ise kilo alışı, tüylenme, akne ve yumurtlama problemlerine yol açmaktadır.  Ergenlik çağından başlayarak tüm kadınlarda görülebilen bir hastalıktır.

 

1-Seyrek ve düzensiz olan adet kanamaları

2-Yüz, göğüs, karın, sırt ve parmaklarda tüylenme (Hirşuzim)

3-Anovulasyona bağlı infertilite (kısırlık)

4-Yumurtalıkta oluşan kistler

5-Akne, yağlı cilt ve saçta kepeklenme durumu

6-Kol, boyun, göğüs veya uylukta koyu renkli kalınlaşmış deri bölgeleri

7-Anksiyete ve depresyon durumu

8-Uyku apnesi

 

Polikistik over sendromu tedavi edilememektedir. İhtiyaca yönelik tedavi yapılmaktadır. Tedavi hastanın, yaşına şikâyetlerine ve çocuk isteyip istemediğine göre değişmektedir.  Tedavinin amacı uzun vadeli koruma sağlayarak kalp ve şeker hastalıklarının oluşumunu en aza indirmektir.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!