Korku Filmleri Psikolojimize Zarar Verir Mi?
Çoğumuzun zevkle izlediği korku filmleri, bazılarımız içinse aslan izlenmeyen film türlerindendir. Korku filmleri zararlı mıdır? Psikolojimize etkisi nedir, izlemek uygun mudur sorularınıza yazımızda cevap vereceğiz.

Korku hikayeleri "güvenli" adrenalindir. Adrenalin zevk veren doğal bir ilaçtır. Bu zamanda, stresli bir durumdan çıkmanın bir yolu olarak, vücut ek endorfin ve dopamin - mutluluk hormonları - üretmeye başlar. Yani film bittiğinde ve kendimizi tekrar evde yumuşak bir kanepede bulduğumuzda, beyin bizi bir coşku duygusuyla ödüllendiriyor. Ancak korku filmleri gerçek bir tehdit oluşturmaz.

Korku filmleri ruhumuza zarar veriyor mu, bu filmleri izlemek olumlu olanlardan daha çok olumsuz duygulara neden oluyorsa zarar verebilir. Bu yüzden film sizi olumsuz etkiliyorsa kapatın. Çünkü stres hormonlarının fazla çalışması vücuda fayda sağlamaz. Korktuğumuzda beynimiz dopamin ve serotonin salgılar. Bu da psikolojimizi olumsuz etkiler. Bu gibi durumlardan bir çıkış yolu bulmayı ve aynı zamanda korkudan kaçınmayı öğrenin. Bu anlamda korku filmi izlemek, psikoterapi yöntemlerinden biri gibidir.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!