Kızamık Aşısı ve Yan Etkileri
Kızamık aşısı yaptıranların yüzde 5 ile 25'i arasında yan etkileri görülmektedir. Kızamık aşısı yan etkisi bir hafta ile 7 gün arasında belirtilerini göstermektedir.
Kızamık aşısı ve zararları

Bebeklerde kızamık aşısı yan etkileri, yetişkinlerde kızamık aşısı yan etkileri bu aşıyı yaptıran kişilerin %5-25′inde görülmektedir. Kızamık aşısının yan etkileri genellikle aşının yapılmasından 7 ile 12 gün içinde ortaya çıkıyor.

Bebeklerde kızamık aşısının en sık rastlanan yan etkisi ateşlenmedir. Hastalık bir kısmında ise tıpkı kızamığa benzer döküntüler ve lenf bezlerinde şişlikler husule gelir. Yetişkinlerde kızamık aşısının yan etkileri ekseri eklem ağrısıdır. Yetişkinlerin yaklaşık 3 binde birinde 5-12 gün sonra kendiliğinden geçen, kalıcı özelliği bulunmayan ateşli havale de görülebiliyor. Trombosit azalması da 40 binde bir görülen kızamık aşısı yan etkilerindendir.

Kızamık aşısı yan etkileri arasında nadir görülen bir diğer problem ise sağırlıktır. Uzun süreli havale, koma, şuur kaybı, kalıcı beyin hasarı da kızamık aşısından sonra ortaya çıkabiliyor ama bu problemlerin gerçekten kızamık aşısı ile alakası olduğu bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!