Emu Yumurtasının Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Avustralya kökenli emu kuşunun yumurtası besleyici ve bir çok kişiyi doyurabilecek bir özellikte. Deve kuşu olarakta bilinen, Emu yumurtasının faydaları ve zararlarını sizler için derledik.
Emu yumurtaları vücut için tavuk yumurtaları kadar faydalıdır. Tavuk yumurtası olarak kullanılabilir. Emu yumurtaları 450-1800 gram ağırlığa kadar çıkabilir. Çin'de kaydedilen en büyük emu yumurtası 18.67 cm çapında ve 2.350 gram ağırlığındaydı. Bir emu yumurtasının kabuğu yeşilimsi-siyah, kalın ve pürüzsüz olmasına rağmen kırılması çok kolaydır. Bu yumurta, parlak sarı bir renk ve renksiz, şeffaf bir protein kısmından oluşur.

Emu yumurtaları marketlerde ve outletlerde bulunmaz. Emu yetiştiriciliği yapan çiftliklerden elde edilebilir. Emu, yumurtalarını ilkbahar ve yaz aylarında taşır ve bırakır. Bu yumurta çok büyüktür ve pişmesi 75-80 dakika sürer.

Bazı Polonya restoranları, emu yumurtalarını 10 kişiye eşit olarak dağıtır ve servis eder. Gıda endüstrisinde çeşitli gıdaların hazırlanmasında kullanılır. Emu yumurtaları buzdolabında kabuğunu kırmadan 3 ay, bütünlüğü bozulmuş ise 2-3 gün saklanabilir. 100 gram emu yumurtasının besin değeri:

- Proteinler - 14 gram

- Yağlar - 13,5 gram

- Karbonhidratlar - 1.5 gr

- Su - 74 gr

- Kalori - 160kKal.


Emu yumurtaları bir diyet yemeğidir. Bunun nedeni çok az kolesterol içermesidir. Bu yumurtadaki zararlı madde miktarı diğer yumurtalara göre çok daha azdır. Vitamin ve mineraller açısından zengindir. Emu yumurtalarındaki doymamış asitler kardiyovasküler sistemi güçlendirir. Gıda endüstrisinde emu yumurtaları çeşitli yiyeceklerin ve atıştırmalıkların hazırlanmasında kullanılır. Emu yumurtasını pişirdikten sonra dilimleyin ve leziz bir kahvaltı yapmak için tuz, hardal ve tereyağı ile ovun. Pek çok ülkedeki restoranlarda emu yumurtaları ile "çırpılmış" denilen bir yemek hazırlanır.

Emu yumurtalarının zararlı özellikleri

Emu yumurtalarının bileşimi tavuk yumurtalarına çok yakındır. Sadece yağlı ve kolesterolden zengin besinlerle hazırlandığında vücuda zararlı olabilir. Tavuk yumurtasına alerjisi olanlar emu yumurtası yerken dikkatli olmalıdır. Bu, alerji semptomları geliştirmelerine neden olabilir.

milli.az

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!