Bir çocuğa bağımsız olarak yemek yemeyi nasıl öğretirim?
Küçük çocuklarda kendi kendine bireysel olarak yemek yeme alışkanlığı zor kazandırılmalıdır. Bu yüzden dikkat edilmesi ve uyulması gereken kuralları düzenli yaparsanız çocuğunuz tek başına yemek yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Çocuk iyi oturabildiğinde, onu kucağınızda beslemeyin. Çocuk yemek masasının arkasında uygun yükseklikte oturtulmalıdır. Çocuk bu sandalyeye ayakları yere değecek şekilde oturmalıdır. Anne çocuğun önünde oturmalıdır. Çocuk ilk başta yeni duruma alışamaz, bir an önce sandalyeden kalkmak ister. Ancak zamanla çocuk oturmaya ve yemeye alışır. Bir anne çocuğunun bağımsız olarak yemek yemeyi öğrenmesini istiyorsa, çocuğu sandalyeye koyar koymaz kaşığı ona vermeye çalışmalıdır.

Anne önce kaseye az miktarda yiyecek koymalı, kaşığı çocuğun sağ eline koymalı ve çocuğu kenardan izlemelidir. Bazen annenin başka bir kaseden yemek alıp çocuğun ağzına koyması gerekir. Çocuğun yeteneklerine bağlı olarak anne, kasesine yiyecek ekler. Çocuk, annesinin gözetiminde yemek yemelidir. Anne, çocuğa sadece kaseden yiyecekleri kasenin kenarlarından çocuğun kaşığına yönlendirmesine yardımcı olur. Ancak çocuğun masa ve sandalyelerinin boyuna uygun olması gerektiğini unutmayın.

Bir çocuğa masaya düzgün oturmasını öğretmek için, en baştan alışkanlıklar kazandırmak gerekir. Öncelikle çocuğa yemek yerken masadan kalkmaması öğretilmelidir. Elbette çocuktan hareket etmeden masaya oturması istenmemelidir. Bu, çocuk masadan kalktığında yemek yemek gibi çeşitli şekillerde cezalandırılmalıdır. Çocuğun başka hiçbir yerde yemesine izin verilmemeli, gittiği her yere yiyecek götürmesine de izin verilmemelidir.

Çocuk, kaşığı önceden düz tutmayı öğrenmelidir. Kaşığı düz tutmuyorsa elinde çok nazikçe ayarlaması gerekir. Çocuğu kaseye veya tabağa doğru çok fazla eğmeyin.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!