Badem Neye İyi Gelir?
Badem Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Ülkemizde yeterli seviyede yetişen badem nelere faydası vardır? Bademin faydaları nelerdir?
Bademin faydaları nelerdir?

Badem Neye İyi Gelir?

Badem ağacı 4 ila 10 metre arasında büyüyebilen, Akdeniz iklimine özgü bir ağaçtır. Yemiş olarak tüketilen badem, bu ağacın sert tohumlarıdır. Badem türlerinden özellikle tatlı badem en çok tüketilen kuruyemişler arasındadır. Badem yağı ise saç ve cilt bakımında ayakkabı ve deri giysilerin korunmasına kadar çok fazla alanda etkilidir. Badem ise vitamin, mineral ve protein içerir. Özellikle E vitamini bakımından zengin bir kaynaktır. 60-70 gram badem günlük E vitamini ihtiyacının tamamını karşılar.

Ayrıca badem yağı da hazımsızlığa karşı etkili bir ilaç olarak kullanıldığı gibi müshil olarak kullanılabilir.

Bademin diğer yararları ise kolesterolü önlemesi, kalp sağlığının korunması, kilo kontrolü, safra kesesi taşının vücuttan atılması, kemik sağlığından etkilidir. 80.000 kadının katıldığı 20 yıllık bir sürede gerçekleştirilen bir araştırmaya göre her hafta yaklaşık 30 gram badem tüketen bayanlarda safra kesesi taşı görülme olasılığı yemeyenlere oranla %25 daha azdır.

Sık sık dudaklarının çatlamasından rahatsız olanlarda günlük iki damla badem yağı tedavi olarak kullanılabilir.

Badem neye iyi gelir?  Sorusunun bir diğer cevabı da acı bademin karaciğer, böbrek ve dalağın gözeneklerini açarak idrar yapmada kolaylık sağlamasıdır. Acı badem ne kadar acıysa kuvveti o kadar fazladır. Badem satın alırken çiğ, kavrulmuş ve tuzsuz olanları ve mümkün olduğu kadar kabuklu ve kabuğu kolay kırılabilir olanlar tercih edilmelidir.

Badem ara öğünlerde tercih edilebilecek bir yemiştir. Amerikalı uzmanların yaptığı araştırmalara göre ara öğün olarak günde 15 badem yiyenler çok daha hızlı kilo verirken bel çevrelerinin de daha çabuk inceldiği belirtilmiştir.

Badem neye iyi gelir? sorusunun başka bir cevabı ise American City of Hope Medical’ın yaptığı bir araştırma ile gelmiştir. Araştırmacılar badem tüketiminin vücutta zayıflamayı %11’den 18’e yükselttiğini açıklamıştır.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!