Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gazetecilerin Gündeme İlişkin Sorularını Cevaplandırdı
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı'nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye rejimiyle görüşmelerin başlatılıp başlatılmayacağına ilişkin soru üzerine Bakan Akar, Sayın Cumhurbaşkanı ve Bakanların bu konuya ilişkin açıklamaları olduğunu hatırlatarak görüşmelerin şartlara ve duruma bağlı bir süreç olduğunu belirtti.

Olası bir rejimle görüşmede operasyonların akıbetine ilişkin soru üzerine Bakan Akar, şunları söyledi:

"Ülkemizin ve hudutlarımızın güvenliği için uluslararası hukuk ve meşru müdafaa açısından operasyon yapmak Türkiye’nin en doğal hakkıdır.  Bu konuda ne lazımsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yaparız. Ne müdahale gerekiyorsa, terör örgütlerinin arkasında önünde kim olursa olsun yeri ve zamanı gelince yapılır. Bizim için önemli olan ülkemizin hak ve menfaatlerini korumaktır ve bunda da kararlıyız."

Bakan Akar, Türkiye Cumhuriyeti’nin hedefinin sadece teröristler olduğunu vurguladı.

Suriye'nin kuzeyine olası bir operasyona yönelik soru üzerine Bakan Akar, "Operasyon zaten oluyor, zaten olacak. Her şeyin bir yeri bir zamanı var. Taktiği var, tekniği var, mühendisliği var, matematiği var." ifadelerini kullandı.

"Abdülhamid Han sondaj gemisine Yunanistan'ın bir tacizi oldu mu?" sorusuna Akar, "Abdülhamit Han sondaj gemisi, araştırmalarına devam ediyor. Gediz fırkateyni refakat ediyor, güvenliğini sağlıyor. Yanlış bir şey yapmamalarını temenni ediyoruz. Uluslararası hukuk çerçevesinde kendi imkân ve kabiliyetlerimizi kullanmak suretiyle ülkemizin hak ve menfaatlerini koruyarak iyi komşuluk ilişkilerini sürdürüyoruz." yanıtını verdi.

Bir soru üzerine Bakan Akar, Irak'ta sivillere yönelik saldırı sonrası Türkiye'nin sağlık yardımı ve olayın aydınlatılması için "Birlikte çalışalım." talebine Irak makamlarının teşekkür ettiklerini ancak başka bir gelişme olmadığını söyledi.

TEMENNİMİZ BÖLGE ÜLKELERİNİN BARIŞ İÇİNDE YAŞAMASI

ABD'den F-16 teminine ilişkin dördüncü toplantının 15 Ağustos'ta Amerika'da yapıldığını aktaran Bakan Akar, "Bizim askerî heyetimiz Amerika'ya gitti. Uçakların tedarik edileceğinden hareketle çalışmalar yapılıyor. Teknik konular görüşülüyor. Olumlu bir şekilde görüşmeler devam ediyor." dedi.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın liderliğindeki Türkiye'nin bölgesel bir güç olduğunun altını çizen Bakan Akar, şunları söyledi:

"Herkesin gördüğü gibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti, uluslararası ortamda bir özne hâline geldi. Bunu görelim. Bununla birlikte Türkiye Cumhuriyeti'nin etki ve ilgi alanı genişledi. Etki alanı Avrupa, Afrika, Asya ve Ortadoğu; ilgi alanı bütün dünya oldu. Buna paralel TSK'nın görev sorumlulukları arttı. Bu nedenle çalışmalarımızı, hazırlıklarımızı yaparkeni tedariklerimizi yaparken olaya bu manada bakıyoruz."

Mısır'ın Yunanistan'la tatbikatının Türkiye'yi rahatsız edip etmediğine ilişkin ilişkin soru üzerine Bakan Akar, "Tatbikatta bir araya gelmek demek her şeyiyle müttefik olmak demek değil. Biz de son bir yıl içinde onlarca tatbikat yaptık. Hem millî hem çok uluslu. Dolayısıyla tatbikatlar yapılabilir onda bir şey yok. Görüşmeler ilerler, ilişkiler belli bir noktaya gelirse Mısır'la ileride biz de tatbikat yapabiliriz. Önemli olan ülkelerin hak ve menfaatlerinin korunması ve kollanması. Temennimiz bölge ülkelerinin barış içinde yaşaması. Mesajımız bu, Cumhurbaşkanımızın söylediği de bu."

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!