Türkiye'de suikast ile ölen kişiler!
Türkiye'de suikaste uğrayarak birçok bürokrat, devlet adamının ve gazetecinin yaşamına son verdiler. Bu suikastler Türkiye'nin gelişmesine katkıda bulunan insanlardan oluşmakta. Suikastlar ile ölenler ülkemizde birçok başarıya ve faydalı işlerle uğraşmış kişilerdir.

1. Abdi İpekçi

Abdi İpekçi

Abdi İpekçi 1929 yılında İstanbul'da doğmuştur. Galatasaray Lisesinde okumuş, daha sonra da hukuk fakültesini bitirmiştir. Milliyet'te Başyazarlık ve Genel Yayın Yönetmenliği yapmıştır. 1979 yılının 1 Şubat gecesi İstanbul Maçka'daki evinde Mehmet Ali Ağca tarafından öldürülmüştür.

2. Eşref Bitlis

Eşref Bitlis

1933 Malatya doğumlu olan Eşref Bitlis, 1952 Harp okulu mezunudur. Orgenerallığa kadar gelen Bitlis komutana Irak'ın Selahattin kentine giderken ABD uçaklarının tacizi sonucu, helikopter de zorunlu olarak iniş yapmıştır. 17 Şubat 1993 tarihinde hala çözülememiş olan Eşref Bitlis'in uçağı düştü. Eşref Bitlis Türkiye adına büyük girişim ve fikirlerde bulunmuştur. Kendisini anıyoruz.


3. Necip Hablemitoğlu

Necip Hablemitoğlu

Necip Hablemitoğlu 28 Kasım 1954 yılında Ankara'da doğumludur. 1977'de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Basın Yayın Yüksek okulunu bitirmiştir. 1977-78 tarihinde “Dilde, Fikir ve İşte” dergisini çıkarmıştır. 1995-96 yılları arasında BM bir projesinde (UNOP) görev alarak Moldova’da Gaga us Türklerinin Latin Alfabesine geçişi ile ilgili olarak danışmanlık hizmeti vermiştir. 18 Mart 2002 tarihinde suikasta kurban olmuştur. Alman vakıfları ile ilgili yazdığı kitapta Bergama’da altın konusunu eke almış burada bulunan halkında ayaklanmasını sağlayan Almanya vakıflarıdır demiştir. Türkiye’de askeri güce sivil halkın kışkırtılmasını Alman vakıflarının olduğunu belgelerle ortaya koymuştur. Türkiye Cumhuriyeti bir vatan evladını daha yitirmiştir.

4. Recep Yazıcıoğlu

Recep Yazıcıoğlu

Türkiye'de efsane vali olarak anılan Recep Yazıcıoğlu, 1948 yılının 2 Haziran'ında Trabzon'a bağlı Köprübaşı İlçesinde dünyaya gelmiştir. Yüksek öğrenimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlamış, Aydın'da maliye memuru olarak göreve başlamıştır.

Daha sonra ilk valilik görevine 1984 yılında Tokat'ta başlamıştır. Torba bütçe ile bir çok derslik kazandırmıştır. Erzincan'da yaptığı görevde Kamliye (Eğin) İlçesinde, kanyonlarda yol açarak turizme kazandırmış, terörle mücadelesi ile adında söz ettirmiştir. 2003'ün 2 Eylül'ünde geçirdiği bir trafik kazasında bitkisel hayata girmiş, 8 gün sonrada yaşamını yitirmiştir.

Recep Yazıcıoğlu'nun “Bu Sistem Değişmeli” adlı bir kitabı vardır.

5. Uğur Mumcu

Uğur Mumcu

1942 yılının 22 Ağustos'unda bir Anadolu şehri Kırşehir'de dünyaya gözlerini açmıştır. Eğitimine Ankara'da başlamış daha sonra da Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olmuştur. Askere gideceği dönemde “Ordu uyanık olmalı”  dediği için, Mamak cezaevine gönderilmiş, daha sonra cezası yargıtay tarafından kaldırılmıştır. 1977 yılında Cumhuriyet Gazetesinde göreve başlayan Mumcu, Kürt sorununu ele almış, çalışmalar düzenleyip kitaplarda bastırmıştır. En son Kürt Dosyası adlı kitabını çıkarmaya hazırlanırken, 24 Ocak 1993 evinin önünde araca binerken bombalı düzenekle aracı patlatılmış yaşamını yitirmiştir.

6. Ali Gaffar Okkan

Ali Gaffar Okkan

Gaffar Okkan, Türkiye'nin ender yetiştirdiği vatan evlatlarından biridir. Diyarbakır'da bulunduğu dönemde verdiği hizmetler sayesinde bütün Diyarbakır halkının gönlünü kazanmıştır. Terör örgütleri üzerine gitmiş, halkı devletin yanında tutmuştur.

24 Şubat 1952 tarihinde Sakarya’ya bağlı Hendek ilçesinde dünyaya gelmiştir. 29 Eylül 1973 tarihinde Polis Akademisini yüksek başarı ile tamamladıktan sonra 1983 yılında Şanlıurfa İl Emniyet Müdürü olarak tayin edilmiştir. 1993 Kars, emniyet müdürlüğü görevinden sonra 18 Kasım 1997 yılında Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğüne göreve gelmiştir . Burada PKK ve Hizbullah gibi terör örgütlerine ağır darbeler indirmiş, Mossad’ın bölgedeki uyuşturucu ve silah kaçakçılığına büyük ataklar yaparak durdurma noktasına getirmiştir. Bu sebepten dolayı 24 Ocak 2001 günü saat 17:40'ta valilik binasına seyir halinde iken yolun belirlenmiş bir noktasında 5 polis memuru ile şehit düşürülmüştür. 7 polis memuru da bu olay sırasında yaralanmıştır. Ali Gaffar Okkan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yetiştirdiği ender vatanseverlerden bir tanesidir.

Önemli Not: A.Gaffar Okkan döneminde Diyarbakır’da nevruz kutlamalarında yapıldığında halk Türk bayrağıyla coşup kutlarken, bugün Kürdistan bez parçası ile kutlama yapılmaktadır, aynı dönemde terör olayları dikkate şayan şekilde azaldığı gözden kaçmamıştır.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!