Tsunamiler hakkında bilmediğiniz 5 şey
Denizde meydana gelen depremler yada gök cisimleri sonucu meydana gelen taşkınlardır. Tsunami olduğu yerlerde ağır tahriplere neden olmuştur. Tsunami hakkında bilmedikleriniz, nasıl meydana gelir, sebepleri nedir?

1. Tsunamiler çok hızlı bir şekilde birkaç bin kilometre yol kat edebilir

Tsunamiler çok hızlı bir şekilde birkaç bin kilometre yol kat edebilir

Bu olaylar tahmin edilemez, ancak dünyaya yaklaştıkça boyutlarının ve hızlarının arttığı biliniyor. Aslında, 17.000 km'den fazla veya 700 km / s'den daha düşük hızlarda seyahat edebilirler ki bu inanılmaz bir hızdır.

2. Sadece dalgalar getirmiyorlar

Sadece dalgalar getirmiyorlar

Sadece bir tane olduğunu mu düşündün? Gerçek şu ki, bu olaylar asla veya pratikte asla tek başına gelmez. Çoğu genellikle birden fazla dalga getirir, bu nedenle tek bir dalgadan daha fazla hasar verirler.


3. Yerdeki herhangi bir büyük hareket onlara neden olabilir

Yerdeki herhangi bir büyük hareket onlara neden olabilir

Tsunamilerin bir depremden sonra meydana geldiğini düşünmeye meyilliyiz, ancak tek sebep bu değil. Bir meteor veya asteroid Dünya'ya çarparsa, onlara da sebep olabilir.Bunlar tam olarak 3.46 milyon yıl önce olanlardır. O zaman, gezegen tamamen suyla kaplıydı.

4. Japonya'daki Tsunamiler San Francisco'ya Ulaşabilir

Japonya'daki Tsunamiler San Francisco'ya Ulaşabilir

Bunun için sadece birkaç 10 saate ihtiyacınız var. İnanılmaz derecede doğru mu? Dalgaların hızı inanılmaz. Bu arada, olası bir tsunami konusunda kimin uyardığını biliyor musunuz? Honolulu'daki Pasifik Tsunami Yardım Merkezi.

5. Deniz bazen şekillenmeden geri çekilir

Deniz bazen şekillenmeden geri çekilir

Bazen ortaya çıkan çok fazla belirti olmamasına rağmen, denizin geri çekilmesi, deniz tabanının büyük bir bölümünü ortaya çıkarmak için yeterlidir.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!