Deprem Çantasında Mutlaka Bulunması Gereken 10 Eşya
Ülkemiz deprem kuşağında olduğu için her an tetikte bulunmak zorundayız. Unutmayalım ki depremi engelleme şansımız olmayabilir fakat gereken hazırlığı yapmak bizim elimizdedir. Deprem çantası hazırlamak da bunların başında gelir. Bu yazımızda sizler için deprem çantanızda bulundurmanız gerekenleri belirledik. İşte deprem çantasında mutlaka bulunması gereken 10 eşya.

1. İlaçlar

İlaçlar

Depremden sonraki kaos anını düşünecek olursak açık bir eczane bulmak imkansız olacaktır. Bunun için çantanızda ağrı kesiciler ve mide pastilleri gibi size ortalık sakinleşene kadar zaman kazandıracak ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Özellikle ağrı kesiciler çok iş görecektir. Ufak yaralanmalarda sağlık ekipleri gelene kadar sizin ve çevrenizdekilerin dayanmasını sağlayabilir.

2. Düdük

Düdük

Düdük, düşünmek bile istemeyeceğimiz en kötü senaryoda işinize yarayacak olan bir nesnedir. Eğer enkaz altında kalırsanız kurtarma ekiplerinin yerinizi tespit edebilmesi için yardımcı olur. Deprem çantasında yer verilmesi gereken en önemli nesnelerden biridir.


3. Battaniye

Battaniye

Depremin nasıl bir mevsimde geleceğini bilemediğimiz için her türlü önlemi önceden almış olmamız gerekir. Yaz ayları için ihtiyacınız olmayacağını düşünebilirsiniz ama soğuk kış gecelerinde çok faydalı olacaktır.

4. Güneş Enerjisiyle Çalışan Telefon Şarjı

Güneş Enerjisiyle Çalışan Telefon Şarjı

Belli bir süre evlere girmek tehlikeli olacağı için size telefonlarınız için güç kaynağı olarak kullanabileceğiniz bir alet gerekiyor. Araba şarjları da aynı işi görebilir ama bu kadar pratik bir çözüm değil. Telefona ne kadar ihtiyacımız olduğunu düşünürsek bu cihazlardan bir tane edinmenin ne kadar mantıklı olduğunu daha iyi kavrayabiliriz.

5. Mum ve Çakmak

Mum ve Çakmak

Elektriğin olmadığı bir ortamda dışarıda mahsur kalırsanız gece aydınlatması olarak bulabileceğiniz en iyi çözüm mum olacaktır. Kibritle de uğraşmak istemiyorsanız da çakmak bulundurmak mantıklı bir çözüm olur. Sizi daha uzun süre idare edebilir.

6. El Feneri

El Feneri

Piyasadaki elle şarj edilen dinamolu el fenerleri çok güzel iş görmektedir. Pil ihtiyacının da ortadan kalkmasıyla beraber ne zaman ışıksız kalacağım korkusu olmadan gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

7. Nakit Para

Nakit Para

Bu senaryoda her şeyin en kötüsünü düşünmek muhtemelen sizin için daha iyi olacaktır. Modern yaşamda artık yanımızda çok fazla nakit para taşımadığımız bir gerçek; fakat böyle bir durumda post makinelerinin çalışacağını kimse size garanti edemez. Bu yüzden deprem çantanızda sizi bir kaç gün idare edecek kadar bir nakit para bulundurmanız yararınıza olacaktır.

8. Kolay Bozulmayan Yiyecekler

Kolay Bozulmayan Yiyecekler

İlk saatlerdeki hengameyi atlatmak için çok faydası olacak bir tedbirle listemize devam ediyoruz. en azından ilk geceyi atlatmanıza yardım edecek kadar bisküvi, çubuk kraker ve türevleri olan yiyeceklerden bulundurursanız çok rahat edersiniz. Tok bir karın daha iyi karar vermenize yardım edecektir.

9. İlk Yardım Seti

İlk Yardım Seti

İnsanlar telaşla kapıldıklarında  normalde yapmayacakları hatalar yapabilirler. Hatta ülkemizde balkondan atlama olayları çok sık görülmektedir. Bu ve benzeri durumlar karşısında yanınızdaki insanlara yardım edecek bir setinizin olması hayati önem taşıyabilir.

10. Şişe Su

Şişe Su

Açlığa katlanmak katlanılabilir bir durum olabilir sizin için belki ama vücudunuzun susuzluğa dayanabileceği saatler sınırlıdır. En hayati önem taşıyan madde içme suyudur bizim için. Bu yüzden yeteri kadar su bulundurmalısınız.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!