Türkiye'de bulunan kedi türleri nelerdir?
Bazılarının korkup görünce çığlık attığı, bazılarımızında evimizde beslediği kediler. İnsanları komik videolarda güldüren neşe kaynağı tüy yumaklarını sizin için araştırdık. Ülkemizde en yaygın bulunan kedi cinslerini sizin için derledik. Türkiye'de en çok hangi kedi türleri yaygın olarak yetişiyor ve yetiştiriliyor?

Ankara Kedisi

Ankara Kedisi

Yerli ırk olan Ankara kedisi, yurtdışında Angora kedisi olarak anılmaktadır. İtinalı bakım isteyen Ankara kedisinin yüyleri beyaz renkli ve uzundur. Gözleri mavi renklidir.

Van Kedisi

Van Kedisi

Türkiye'ye ait yerli ırktır. Adını yaygın olarak bulunduğu Van'dan almıştırtır. Ankara kedisi kadar olmasada tüyleri uzundur. En dikkat çekici yönü gözleridir. Beyaz renkte olan Van kedisinin gözleri mavi ve kehribar renktedir. Kucağa alınmaktan hoşlanmayan Van kedisi oyuncu ve sevimli bir kedidir.


Tekir

Tekir

Türkiye'de en yaygın bulunan kedi türüdür. İsmini desenlerinden almıştır. Desenler ve tüylerinin uzunlukları farklılıklar gösteren bir melez ırktır.

British Shorthair

British Shorthair

Tombul, iri gözler ve yuvarlak kafa yapısına sahiptir. Sakin ve uysal yapıdaki British Shorthair, bazen oyuncu ve enerjikte davranır.

Smokin

Smokin

Siyah beyaz renkte tüylere sahip smokin kedisi, diğer kedilere göre becerikli ve zekidir. Türkiye'de en çok rastlanan kedi ırkıdır.

İran Kedisi

İran Kedisi

Uzun tüylü, basık burunlu ve iri gözlü İran kedisi, uyumlu ve uysal bir kedir. Bakımı tercih edilen kediler arasındaki İran kedisinin tüyleri sürekli bakım istemektedir. Hergün tüylerinin taranması gerekir.

Siyam Kedisi

Siyam Kedisi

Mavi gözlere sahip siyam kedilerinin kısa tüyleri gri ve sütlü kahverengidir. Siyam kedileri zeki ve uysaldır. Sürekli bakım isterler, tüyleri taranmadığında dökülmeye başlar.

Bombay Kedisi

Bombay Kedisi

Kökeni Amerika olan Bombay kedisi, kısa siyah renkte tüylere sahiptir. Neşeli ve sevimli olan Bombay kedisi oyun sever bir kedi türüdür.

Scottish Fold

Scottish Fold

Scottish kedi türünün kulak yapısı öne eğiktir. Tüyleri kısa ve sıktır. Bu neden ile tüy bakımları kolaydır. Haftada bir defa tüy bakımı yapılması yeterlidir. Sahibini kendi seçen Scottish oyun kedisidir.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!