Romanov Koyunu Özellikleri ve Yetiştirimi
Anavatanı Rusya olan Romanov koyunları, çok hızlı üreyen koyun cinsidir. Romanov koyunları en kısa sürede en fazla üretim sağlayan koyun ırkı olarak bilinir. Anaç koyunları yılda iki defa kuzu vermektedir. Romanov koyunlarının özelliklerini, yetiştirme şeklini ve bakımını nasıl bakılır yakından inceleyelim.

Romanov koyunları çeşitli iklimlere uyum sağlayan ve verimi yüksek bir koyun ırkıdır.

Kısa kuyruklu, yavrularda renkler siyahtır ve büyüdükçe griye döner.

Romanov Koyunu'nun ortalama ağırlı 55 -80 kilogram iken, dişilerinin ağırlığı 40-50 kilogram'dır

Romanov koyunlarının çiftleşme dönemleri yoktur. Herhangi bir ayda üreme için çiftleşir. Koyun ırkları arasında bilinen anaç koyunlardandır.

Etinde diğer koyun etleri gibi koku bulunmaz. Koyun kokusunu sevmeyen ve kokulu koyun eti yiyemeyenler için tercih edilen bir koyundur.


Romanov koyunları doğumlarından 30 ile 40 gün sonra tekrar döllenmeye başlar. 3 ve 4 aylıkken çiftleşmeye (döllenmeye) başlar. Fakat daha verimli sonuç alınabilmesi için 6 ay idealdir.

Doğurgan Romanov koyunları, 3-4 kuzuya birden bakabilmektedir. Eğer kuzu sayısı fazla ise inek sütü ile kuzulara takviye yapılmalıdır.

Romanov koyunlarının mera ve besi çiftliklerinde bakımı kolaylıkla yapılır. Vücut yapıları ve strese dayanıklı olmalarıyla diğer koyun ırklarına göre bir adım öndedir. Hastalık ve olumsuz şartlarda dirençli bir hayvandır.

Türkiye'nin tüm bölgelerinde bakımı yapılabilir bir koyundur.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!