Kirpi Eti Yenir Mi?
Kirpi eti yenir mi diye sorar gibisiniz. Dolaşan rivayetlere göre kirpi etinin egzama, hemoroid gibi hastalıklara iyi geldiği söyleniyor. Kirpi eti yemek hastalıklara iyi gelir mi, merak edilen kirpi eti şifalı mı, haram mı, helal mı?

Kirpi eti yemek bilimsel olarak, sınama ve tecrübeler ile sonuç veren herhangi bir hastalığı iyileştirdiği görülmemiştir. Kirpi eti yemenin hiç bir faydası yoktur. Halk arasında söylentilerden ibarettir. Bilimsel bir gerçekçiliği yoktur.

Kirpi eti yeme kültürü toplumumuzda da yoktur. Fakat bilinçsizce masum hayvanlar öldürülüp batıl düşünceler doğrultusunda tüketilmekte.

KİRPİ ETİ HELAL Mİ HARAM MI?

Hanefilere göre caiz değildir. Büyük İslam İlmihalinde şöyle geçmektedir:

Yaratılışları gereği iğrenç görünümlü bazı hayvanların eti yenmez haramdır: Fare, yaban faresi, akrep, yılan, kene, kurbağa, kara ve deniz kaplumbağası, arı, kara sinek, sivrisinek, köstebek, kirpi, bit, pire gibi böcekler.

Görülüyor ki, bu haram olan hayvanlardan bir kısmı yırtıcı bir yaratılışa sahibdir, yaratılışında zararlıdır ve bayağılık vardır. Bir kısmı ise iğrençtir ve nefret edilir haldedir. İnsan ise temizdir, mükerrem bir yaratıktır. Bunun için insanlar, bu gibi bayağı ve zararlı hayvanların etlerinden korunmuşlardır. Besinlerin insanlar üzerinde iyi ve kötü tesir bıraktığı inkar edilemez. İnsanlar kendisi için yararlı olanı ararsa, İslam dininin müsaade ettiği şeylerden yararlanmalı, yasakladığı şeylerden de kaçınmalıdır. Bundan başka selamet yolu yoktur." (Ömer Nasuhi Bilmen)

Şafiilere göre kirpi eti caizdir.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!