Kediler neden mırlar biliyor muydunuz?
Evimizde beslediğimiz, sokaklarda görünce hemen sevdiğimiz bazılarının korktuğu kediler neden mırlar? Miyavlama sesini çok sevdiğimiz kedilerin mırıldamalarının sebeplerini sizin için derledik.

Miyavlamasına hayran olduğumuz kediler, çıkardığı diğer seslerin dışında mırıldamaları ile bilinir.

Kediler uğultuya benzeyen ses çıkararak mırıldar. Mırlama sesi sadece kedilere özgüdür. Mutlu ve huzurlu olduklarında genelde bu melodik sesi çıkarmaktadırlar.

Dişi kediler doğum yaparlarken hem ağrılarını hafifletmek hem de yatıştırmak için mırlarlar. Yavruların mutlu olması için mırlar ve yavruyla bağ kurar.

Kediler hastayken de mırlar. Sebebi ise mırlamanın iyileştirici yönü olması. Bazı araştırmacılara göre kedi mırlarken endorfin salgılıyor.

Kediler ölürlerken de mırlar, çoğu ölüm vakalarında görülmüştür. Bunun sebebinin ise kedinin kendisini yatıştırmak için yaptığı belirtiliyor.

Mırlamalar kediler nefes alıp verirken meydana gelir. Yapılan araştırlamalara göre, kedi mırlamalarının ses dalgaları 25-150 hertz arasındadır.


Mırlamaların İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Kedi mırlaması ile ilgili yapılan bir çok araştırmada, mırlamanın kan basıncını düşürdüğü ve depresyonu engellediği ortaya çıkmış. Bu nedenle tedavi amaçlı terapi kedileri insanların iyileşmesine yardım ediyor.

Mırlama kemik hastalıklarınında iyileşmesinde etkili. Bu nedenle kediler diğer canlılara göre artrit ya da osteoartrit gibi kemik hastalıklarında daha az acı çekmekte.

Türkiye'de bulunan kedi türleri nelerdir?

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!