Güvercinler ne kadar yaşar?
En çok beslenen kuş türü olan güvercinlerin yaşam süreleri ne kadardır, ne kadar yaşar? Beslenmesi bir tutku olan bu kümes hayvanları ortalama olarak kaç yıl yaşarlar ve hayatlarını riske atan faktörler nelerdir? Evcil güvercinleri ömrü ne kadardır? Güvercinler ne kadar yaşar, ömürleri nedir sorusu soranlar için derledik.

Güvercin besleyenler güvercinlerine gözü gibi bakar ve ne kadar uzun yaşarsa onun için o kadar iyidir. Güvercinlerin ömrü bakım ve ortamlarına göre değişkendir.

Güvercinlerin yaşamını etkileyen en önemli etkenlerden birisi hastalıktır. Hastalık dışında diğer bir etken ise doğal sebeplerdir. Atmaca, şahin, baykuş, kerkenez gibi yırtıcı hayvanların saldırısına uğrarlar. Doğal ortamdaki güvercinlerin yaşam alanında bulunan bu yırtıcı kuşlar, güvercinlerin nüfusunu büyük oranda azaltmaktadır.

Evcil olarak beslenen güvercinlerin ortalama ömürleri 8 ile 10 yıl arasında değişmektedir.  Doğal ortamda yaşayan güvercinler ile evcil güvercinlerin yaşam süreli bir kaç yılı geçmez. Doğal ortamdaki güvercinler yem ve barınma problemlerinden dolayı kaynaklanmaktadır.

Bazı güvercin bakıcılarının verdiği bilgilere göre 15 yaşını gören güvercinler vardır. Doğal ortamda yaşayan güvercinlere göre daha uzun ömürlü olan evcil güvercinler üzerinde insan faktörü büyük bir etkendir.

Güvercinler bakılırken barınma ve beslenmelerine büyük önem gösterilmelidir. Güvercinlerin en aktif yaşları 2 ve 8 yaş aralığıdır. Bu yaş grubundaki güvercinlerin beslenme ve bakımları çok önemlidir. Vücut ağırlığının 10'da 1'i yem verilmesi gerekir. Her güvercin için aynı beslenme yöntemleri uygunlanmaz. Bazı ırklarda günde bir öğün yeterli gelirken, bazı ırklarda ise yetersiz gelebilir.  Yemleme güvercinler için çok önemlidir. Ölümlerin çoğu hastalıklardan meydana gelmektedir. Yem verdiğiniz ortamın temiz olması gerekmektedir. Dışkıların yemlere bulaşmamış olması çok önemlidir. Böylelikle kümeste hastalık taşımayan kuşlarada hastalık bulaşmamış olur.

Güvercinlere ne kadar iyi bakılırsa yaşam süreleride o kadar artar. Beklenenin üzerinde bir yaşa ulaşabilirler.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!