Çin'in Eski Dönemlerinde Uygulanan En İlginç Adetler
Tarihin eski dönemleriyle ilgili eserleri okuduğumuzda karşımıza genelde ihtişamlı saraylarda yaşayan kral ve prenseslerin şaşaalı hayatı çıkar. Fakat bu elit kesimin haricinde kalan toplumun büyük kısmının hayatından pek bahsedilmez. Oysa fakir halk için hayat çok daha başkadır. Özellikle Çin’in eski dönemlerinde!

Çin’de yaşayan ortalama herhangi bir vatandaş hayatta kalmak için çok zor şartlara göğüs germek zorundaydı. Tarlalarda yaşayan halk için hayat çok kirli, kısa ve çoğu zaman da mide bulandırıcıydı.

Bu yazıda Çinlilerin eskiden uyguladığı en ilginç adetlerini hayretle öğreneceksiniz.

Yumurta, çocuk çişinde kaynatılırdı!

Yumurta, çocuk çişinde kaynatılırdı!

Eskiden Çin’de tıp Batı ülkelerine kıyasla çok daha ilerideydi. Öyle ki Çinli alimler, diğer ülkelerin en az yüzyıl sonra uygulamaya başlayacağı tedavi yöntemlerini çoktan keşfetmişti bile. Ancak Çinliler bu aşamaya çok kolay gelmediler. Üstelik çok enteresan inanışlara sahiptiler. Yumurtaları küçük çocukların çişinde kaynatıp afiyetle yemek gibi! En fazla 10 yaşındaki çocuklar bir kaba işettirilir, daha sonra bu kapta yumurta pişirilirdi. Sağlığa iyi geldiği inancıyla yapılan bu uygulama, ülkenin Dongyang bölgesinde hala daha devam ediyor. Üstelik çocuklar çişlerini parayla fakir ailelere satıyor!


Ayaklarını inanılmaz derecede bükerlerdi

Ayaklarını inanılmaz derecede bükerlerdi

Zengin veya fakir ayırt etmeksizin Çinli kadınların çoğu için ayaklarını bükmek bir itibar göstergesiydi. Ayaklarını bilekten itibaren en fazla 10 santim uzunluğuna düşecek kadar bükmeye çalışan kadınlar için ayakların kırılması sık karşılaşılan bir durumdu. “Lotus ayak” olarak da adlanıdılan bu ayak şekli Çin’in eski dönemlerinde cazibe kaynağıydı. Neyse ki bu korkunç adet artık tarihe karışmış durumda.

İnsanlar kendi bitlerini yerdi

İnsanlar kendi bitlerini yerdi

Çin’de yaşayan halk, sebebi bilinmeyen bir şekilde banyo yapmaktan çok korkardı. Banyo yapınca hastalanacağını düşündükleri için aylar boyunca duş almayınca da bitlenmeleri sürpriz olmuyordu elbette. Bilhassa fakir olanlar ellerini saçlarına daldırdıktan sonra avuçlarına gelen bitleri yerdi.

Dışkılarını domuz ağılına yaparlardı

Dışkılarını domuz ağılına yaparlardı

Antik dönemde yaşayan Çinliler hakkında emin olduğumuz bir şey varsa, o da asla israf etmedikleridir! Öyle ki kendi dışkılarını dahi domuz ağılına yapar, domuzların bu dışkılarla beslenmelerini sağlarlardı. 1000’li yıllarda umumi tuvaletlerin ülke genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte fakir halk tüm tuvaletleri dolaşarak şehirlilerin pisliklerini toplar, domuz yetiştiricilerine satardı.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!