Meme Kanseri Adjuvan Kemoterapi Tedavisi
Araştırmacılar, bu hastalığı tedavi etmek için nasıl en iyi öğrenmek için uzun yıllar meme kanseri eğitim görüyor. Bu primer tedavi sonrası meme kanseri nüks önlemenin yollarını (gel) özel önem vermişlerdir.

Daha önce, bilim adamları vücudun diğer bölgelerine yayılan önce yakınlardaki doku ve koltuk altı lenf bezlerine ilk (yayılan) meme kanseri metastaz düşündüm. Şimdi bilim adamları, kanser hücrelerinin uzak memede primer tümörün kırmak ve hastalığın erken bir aşamada bile metastaz başlayabilirsiniz inanıyoruz.

Adjuvan tedavi yaymak radyolojik veya laboratuvar tarafından tespit edilemez bile yayılmış olabilecek kanser hücrelerini öldürmek için primer tedaviye ek olarak verilen bir tedavidir. Araştırmalar meme kanseri için adjuvan tedavi nüks engelleyerek uzun vadeli hayatta kalma şansını artırabileceğini göstermiştir.

Meme kanseri için kullanılan başlıca tedavi ne tür?

Meme kanseri için birincil tedavi genellikle tümörün çıkarılması (lumpektomi) ve radyoterapi ya da modifiye radikal mastektomi içerir.Bir lumpektomi primer meme tümörün çıkarılması ve doku çevresindeki küçük bir miktardır. Genellikle, aynı zamanda kolunun altında lenf nodlarının çoğu kaldırıldı. Bir lumpektomi göğüs için radyasyon tedavisi ile takip etti. Bir modifiye radikal mastektomi göğüs kasları üzerine tüm meme kaldırma, koltuk altındaki lenf nodlarının en ve genellikle astar. Bazen lenf nodlarının çıkarılması yardımcı olması için iki göğüs kaslarının daha az alır.

Doktorlar sentinel lenf nodu biyopsisi veya sadece tek bir lenf bezi çıkarılır ve meme kanseri koltuk altı lenf düğümlerine yayılmış olup olmadığını saptamak için hangi sentinel lenf nodu olarak adlandırılan yeni bir prosedür test ediyoruz. Klinik çalışmalar (insanlarla araştırma) meme kanseri tedavisinde bu yöntemin rolünü belirlemek için yapılmaktadır.

Meme kanseri için adjuvan tedavi ne tür?

Adjuvan tedavi amacıyla herhangi bir kanser hücrelerinin yayılmasını sahip öldürmek olduğu için, tedavi (ulaşan, bu kan yoluyla seyahat madde kullanır genellikle sistemik ve) vücutta kanser hücrelerini etkiliyor. Meme kanseri için adjuvan tedavi kemoterapi veya hormon tedavisi, tek başına veya birlikte içerir:

Adjuvan Kemoterapi kanser hücrelerini öldürmek için ilaç kullanılmasıdır. Araştırma meme kanseri için adjuvan tedavi olarak kemoterapi kullanımı erken dönen orijinal kanseri önleyici etkisi olduğunu göstermiştir. Adjuvan kemoterapi genellikle tek bir antikanser ilaç daha etkili olduğu gösterilmiştir antikanser ilaçların bir kombinasyonudur.

Adjuvan hormon tedavisi büyümeye ihtiyacı olan kadınlık hormonu olan östrojenin kanser hücreleri, bazı meme kanseri hücrelerinin yoksun bırakmaktadır. Çoğu zaman, adjuvan hormonal tedavi ilaç tamoksifen ile tedavi yöntemidir. Araştırma erken bir aşamada meme kanseri için adjuvan tedavi olarak kullanılan Tamoksifen, geri dönen orijinal kanseri önlemeye yardımcı olur ve aynı zamanda diğer memede yeni kanser gelişimini önlemek için yardımcı olduğunu göstermiştir. 

Yumurtalıklar kaynağı menopoz öncesi östrojen baş. Meme kanseri olan menopoz öncesi kadınlarda, hormon tedavisi kanser hücrelerinin mahrum östrojen adjuvan tamoksifen içerebilir. Yumurtalıklar tarafından östrojen üretimini baskılamak için ilaç araştırılmaktadır. Alternatif olarak, yumurtalıkların çıkarmak için ameliyat gerçekleştirebilirsiniz.

Bu bilgi formu sistemik adjuvan tedavi odaklanırken (radyoterapi bazen yerel bir adjuvan tedavi olarak kullanılır. Bir mastektomi önce veya sonra uygulandığında Radyoterapi ek tedavi olarak kabul edilmektedir. Niyeti bu tedavi yok olduğunu Bu tür göğüs duvarı veya lenf düğümleri. konservatif cerrahi sonrası verildiğinde Radyasyon birincil tedavisi, hiç adjuvan tedavi, bir parçası olarak vücudun yakın bölgelerine yayılmış olan meme kanseri hücrelerinin meme).

Prognostik faktörler ve ne adjuvan tedavi ile ne yapacağız?

Prognostik faktörler yinelenmesini hastalığın olası olduğunu tahmin yardım meme tümörlerinin özellikleridir. Hastalarda adjuvan tedavi yararlanabilir karar çalışırken Doktorlar bu faktörleri göz önünde bulundurun.

Meme kanserinin tedavi planlaması birkaç sık kullanılan prognostik faktörler:

Tümör boyutu: Prognozu (hastalığın olası sonucu) yakından tümör boyutu ile ilgilidir. Genel olarak, küçük tümörler (2 cm veya daha küçük çaplı [küçük bir inçin dörtte üçünden]) olan hastalarda daha büyük tümörler (özellikle de daha büyük 5 santimetre [2 inç] olan kadınların daha iyi bir prognoz çapında).

Lenf nodu tutulumu: koltuk altı bölgesindeki lenf bezleri meme kanserinin yayılmasını ortak bir yer vardır. Doktorlar genellikle kanser hücrelerinin olup olmadığını belirlemek için kol altında bazı lenf düğümleri kaldırın. Kanser bulunursa, düğümler olduğunu söylediğiniz bir “olumlu.” Lenf düğümleri ücretsiz kanser, biz düğümler olduğunu söylemek “olumsuz.” Düğüm-pozitif meme kanseri kanser oranla tekrar etmeleri olasılığı daha yüksektir kanser hücrelerinin lenf düğümlerine yayılmış varsa, aynı zamanda vücudun diğer bölgelerine yayılmış olması olasılığı daha yüksektir, çünkü düğüm negatiftir.

Hormon reseptörlerinin: Meme hücrelerinin kadınlık hormonları östrojen ve progesteron için reseptörleri içerir. Bu reseptörler meme dokusunun hormon düzeylerindeki değişiklikler karşısında büyümek ve değiştirmenize olanak sağlar. 

Araştırma tüm meme kanserlerinin yaklaşık üçte ikisi östrojen reseptörleri önemli miktarda içerdiğini göstermiştir. Bu tümörler östrojen reseptörü pozitif olduğu söyleniyor (ER +). Meme kanserlerinin yaklaşık 40 veya yüzde 50 progesteron reseptörleri vardır.Bu tümörler olumlu progesteron reseptör östrojen reseptörü pozitif daha az agresif ER-tümörleri fazla olması eğilimi vardır (PR +). Tümörler olduğu söyleniyor. Sonuç ER + tümörü olan hastalar için daha iyi bir prognoz olduğunu.

Histolojik derece: Bu terim, mikroskop altında bakıldığında tümör hücrelerinin normal hücrelere benzer ne kadar ifade eder.Hücrelerden oluşmaktadır tümörleri yakından hücreleri ve normal meme yapıları benzer farklı olduğu söyleniyor. Normal meme hücreleri çok az veya hiç benzerlik hücrelerle tümörler kötü diferansiye hücreler denir. Hücreleri olan tümörler orta diferansiye denir. Invaziv meme kanseri türlerinin çoğu için, iyi diferansiye hücreler tümörü olan hastalarda daha iyi bir prognoza sahip olma eğilimindedir.

Bir tümörün proliferatif kapasites: Bu kanser hücreleri daha fazla hücre oluşturmak için bölme hızını ifade eder. Bir proliferasyon kapasitesine sahip olan hücreler daha sık bölmek ve çoğalırlar için düşük kapasite ile daha (hızlı gelişen) daha etkilidir. Düşük proliferasyon kapasitesine sahip olan hücreleri tümörü olan hastalarda daha iyi bir prognoza sahip olma eğilimi (yani, daha az bölmek ve daha yavaş gelişir). 

Bilim adamları bu sitometri gibi testleri kullanılarak tümör proliferatif kapasitesi tahmin S-faz fraksiyonu ölçümleri içeren akış, S-faz fraksiyonu bölme olan tümör hücrelerinin yüzdesidir. S-faz fraksiyonu yüksek olan tümörler nüks riski daha yüksektir eğilimindedir.

Onkogen aktivasyonu: bir onkogen aktivasyonu (neden ya da kontrolsüz hücre büyümesini teşvik eden bir gen) normal hücreleri anormal hale getirmek veya bir tümör hücre içine normal bir hücre dönüştürebilirsiniz. Olan tümör hücrelerinin de erb B-2, nüks olasılığı olabilir olarak bilinen HER-2/neu adlı onkogen içerir hastalar. Bazı araştırmalar HER-2/neu bazı antikanser ilaçlara direnci ile ilişkili olabilir, ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu göstermektedir.

Eğer adjuvan tedavi ile başlattığınızda?

Adjuvan tedavi genellikle tedavi o zaman başladı edildiği klinik çalışmaların sonuçlarına göre, cerrahi sonrası 6 hafta civarında başlar.Doktorlar adjuvan tedavi sonrası başlatılan nüks olasılığını azaltmak için ne kadar etkili olduğunu bilmiyorum.

Nasıl adjuvan tedavi ve ne kadar süreyle

Ağız yoluyla veya damar içine enjeksiyon ile verilen kemoterapi. Her iki durumda ilaçlar vücutta kan dolaşımına ve seyahat girin.Kemoterapi döngüler halinde verilir: bir tedavi dönemi, toparlanma dönemi daha sonra başka bir tedavi dönemi ve diğerleri izledi.Hastaların çoğu hastane veya doktor ofisinde ayakta tedavi alırlar. Adjuvan kemoterapi genellikle 3 ila 6 ay sürer.

Adjuvan hormonal tedavi olarak tamoksifen sözlü olarak alınır. Tamoksifen kan dolaşımına girer ve vücutta dolaşır. Kadınların çoğu 5 yıl boyunca her gün tamoksifen alır. Araştırmalar fazla 5 yıl için tamoksifen alan 5 yıl boyunca bu ilacı daha etkili olduğunu göstermiştir.Menopoz öncesi kadınlarda yumurtalık fonksiyonu bastırmak için hormon enjeksiyonu alabilirsiniz. Alternatif olarak, cerrahi yumurtalıkların kaldırmak için yapılabilir.

Adjuvan tedavi ve ne onları yönetmenize yardımcı olmak için yapabileceği yan etkileri nelerdir?

kemoterapinin yan etkileri esas olarak hasta aldığı ilaçlar bağlıdır. Tedavinin diğer türlerinde olduğu gibi, yan etkileri kişiden kişiye değişir. Genel olarak, antikanser ilaçların hızlı bölünen hücreleri etkiler. Bu kan hücreleri, enfeksiyonla savaşan, kan pıhtılaşması neden ve vücudun her yerine oksijen taşır içerir. Kan hücrelerinin antikanser ilaç etkisi olduğunda, hastalar enfeksiyon, çürük almak veya kolayca kanama olasılığı daha yüksektir ve daha sonra tedavi sırasında ve bir süre için daha az enerjiye sahip olabilir. Saç folikülleri ve çizgi sindirim sistemi de hızlı bölünen hücreleri içinde hücreler. Kemoterapi sonucunda, hastalar saçlarını kaybedebilir ve iştah kaybı, bulantı, kusma, ishal veya ağızda yaralar kaybı gibi diğer yan etkileri olabilir.

Doktorlar kemoterapi nedeniyle kontrol bulantı ve kusma için ilaçlar reçete edebilir. Ayrıca başka sorunlar belirtisi için hasta takip ve sorunlar ortaya çıkması durumunda tedavi dozu veya program ayarlayabilirsiniz. Buna ek olarak, doktor, kan hücrelerinde azalma sayım enfeksiyona bir indirilir direnç hasta veya soğuk algınlığı olan kalabalık ve insanlar önlemek için kadınlar öneriyoruz. Kemoterapinin yan etkileri genellikle kısa vadeli sorunlardır. Yavaş yavaş kemoterapi döngüsünün kurtarma kısmı sırasında ve tedavi bittikten sonra ortadan kalkar.

Genel olarak, tamoksifen yan etkileri menopoz belirtileri bazı benzer. En sık görülen etkiler sıcak basması, vajinal akıntı ve mide bulantısı vardır. Menopoz olduğu gibi, tamoksifen almayan tüm kadınların bu belirtiler var. Bu yan etkilerin çoğu tıbbi müdahale gerektirmez.

Doktorlar dikkatle ciddi yan etkileri herhangi bir işaret için tamoksifen kullanan kadınlarda izlemek. Özellikle tamoksifen, tamoxifen ile birlikte kemoterapi alan bu alan kadınlar, bir kan pıhtısı gelişme riski daha yüksektir. Östrojen replasman tedavisi alırken nedeniyle tamoksifen bir kan pıhtısı olma riski bir kan pıhtısı riskini benzer. Tamoksifen kullanan kadınlarda inme riski altındadırlar.

Histerektomi (rahim kaldırmak için cerrahi), endometriyal kanser gelişme riski (rahim zarının kanseri) ve uterus sarkomu (rahim kas duvarı kanseri) olmadı kadınlar arasında bu alan tamoksifen daha fazladır. Tamoksifen kullanan kadınlarda düzenli pelvik sınav olan ve pelvik ağrı ve anormal vajinal kanama varsa derhal incelenmelidir konusunda doktorunuzla konuşmalısınız.

Hayatta kalma şansı yüksek: Dikkatli çalışmalar meme kanseri tedavisinde adjuvan tedavinin yararları risklerinden daha fazla olduğu gösterilmiştir. Kadınlar doktor ya da sağlık kuruluşu ile tedavi ya da yan etkileri hakkında her türlü endişelerini paylaşmak için Ancak, önemlidir.

Bu Bilgi Kanser Servisine (CIS) veya aşağıda listelenen diğer kaynaklar tarafından kemoterapi ve tamoksifen yan etkileri hakkında daha fazla bilgi ve basılı malzeme alabilirsiniz.

Nasıl meme kanseri için adjuvan tedavi ile ilgili sorulara doktorlar ve bilim adamları vardır?

Daha etkili meme kanseri tedavisinde öğrenmek için, doktorlar ve bilim adamları klinik olarak araştırma çalışmaları yapıyorlar. Bu çalışmalarda, araştırmacılar farklı tedavi alan hastalarda iki veya daha fazla grup karşılaştırın. Bu tür çalışmalar yeni tedaviler daha fazla veya daha az etkili standart daha vardır ve bunlar nasıl yan etkilerini karşılaştırmak olup olmadığını gösterebilir. Klinik araştırmalara iştirak insanlar yeni tedavilerin yararlarını almak ve aynı zamanda, artan tıbbi bilgi katkı için ilk fırsat var.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!