Kastamonu’da Mutlaka Görülmesi Gereken 4 Müze
Evliyalar şehri Kastamonu’nun görülmesi gereken 4 müzesini sizin için derledik. Eğer Kastamonu’ya yolunuz düşerse bu müzelere mutlaka görmenizi tavsiye ederiz. İşte o müzeler.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi Kastamonu: Arkeoloji Müzesi

Müze’nin planını, 1917 yılında Mimar Kemaleddin bey çizmiştir. 1945 depo olarak hizmete başlayan müzenin 1951 yılında resmi açılışı yapılmıştır. Bu müzede 51.874 eser bulunmaktadır. Müze 3 ana bölümden oluşur. Birinci bölümde heykeller, mezar stelleri ve lahitler sergilenir. İkinci bölüm Mustafa Kemal Atatürk ve Şapka İnkılabı bölümüdür. Bu bölümde Atatürk’e ait eşyalar ve inkılapla ilgili dökümanlar  sergilenmektedir. Üçüncü bölüm Kastamonu ve çevresinde bulunan metal, taş, cam gibi eserler Bizans dönemine kadar sergilenmektedir. Kastamonu’ya uğrarsanız mutlaka bu müzeyi ziyaret etmenizi öneririz.

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi Kastamonu: Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesi

Müze 3 katlıdır. 1987 yılında onarım ve restorasyon çalışmalarına başlanmış, çalışmalar 1996 yılında tamamlanmıştır. 3 katlı binanın birinci katında Kastamonu’nun yakın geçmişine ait fotoğraflar ve müze kitaplığı bulunmaktadır. İkinci katında; Urgancılık, dokumacılık, taş baskı, ağaç işleri gibi Kastamonu kültürüne ait eserler sergilenmektedir. Üçüncü katta ise misafir odası, eşyalar ve mankenlerin üzerinde Kastamonu yöresine ait kıyafetleri görebilirsiniz.


Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi

Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi Kastamonu: Şeyh Şaban-ı Veli Vakıf Müzesi

Müze 2006 yılında açılmıştır. Müzenin açılış amacı Kastamonu ve bölgesindeki vakıf eserlerini, Şeyh Şaban-ı Veli’nin külliyesinde kullanılan eşyaların korunması ve sergilenmesi içindir. Müzede kandiller, el yazmaları, Şeyh Şaban-ı Veli’nin kişisel eşyaları, halılar ve hatlar sergilenmektedir.

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi

Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi Kastamonu: Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi 75. Yıl Cumhuriyet Müzesi

Müze 2000 yılında Mimar Vedat Tek adına oluşturulmuştur. 2007 yılında geliştirilmiş ve günümüzdeki görünümünü almıştır. Müzede 3 bölümlü galeri, 75. Yıl Cumhuriyet Evi Özel Müzesi, Dantel Seksiyonu, Kitre Bebek Seksiyonu ve Röfyeli Salon bulunmaktadır. Yüzyıl başından günümüze kadar kullanılan bayan ve erkek şapkaları sergilenmektedir. Koleksiyonlar her geçen gün daha da geliştirilmektedir.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!