Türkiye'de Çöl Var Mı? Nerede Bulunuyor?
Ülkemizde kuraklıkların artması ile birlikte akıllara ilk gelen sorulardan biriside Türkiye'de çöl var mı? Türkiye'de çölün olması çoğu kişiyi şaşırtabilir. Ülkemizde bulunan çöller nerede bulunur, çöl olan yerler?

Türkiye dört mevsimi yaşayan nadir ülkelerden birisi. Bitkisel çeşitliliği ve habitatıda oldukça zengin. Karadenizle yeşiline, İç Anadolu ile bozkırına sr bölgesinde ayrı bir sahip olduğumuz ülkemizde, he güzelliği var.

Ülkemizde çöl var mı, Türkiye'de çöl nerede, çöl olan yerler sorularınızın yanıtını vereceğiz. 


TÜRKİYE'DE ÇÖL VAR MI?

TÜRKİYE'DE ÇÖL VAR MI?

Ülkemizdeki tek çöl Konya iline bağlı Karapınar ilçesinde bulunmaktadır. Konya merkezine 94 kilometre uzaklıkta olan Karapınar Çölü turizim çeken bölgelerden birisidir. Ayrıca bölgede krater göllerde bulunmaktadır. 

Çölleşme ile bölgedeki insan nüfusuda azalmıştır. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Karapınar Çölü yabancı turistlerinde uğrak yeri haline gelmiştir. 

Türkiye'nin tek çölünü bulunduran Karapınar İlçesi tam olarak; batısında Karatay, Konya ve Çumra, güneydoğusunda Ereğli ve Adana, güneyinde Karaman ili bulunmaktadır.  

Çölün meydana gelme sebepleri: bölgede yaşayanlar tarafından tahrip edilmesi ve rüzgarların etkisi olmuştur. Ülkemizdeki tek erozyonla çölleşen bölgesidir. 1960 yılında devlet çölleşmemesi için bazı önlemler almaya başlamıştır. 

Karapınar Çölü, Türkiye'nin tek çölüdür. 

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!