Güvercin Eti Hakkında: Besin Değerleri Yüksek
Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yaşayan güvercinler, ülkemizde pek yenilmesede dünyanın bazı bölgelerinde yenilmektedir. Güvercin eti protein ve vitamin bakımından zengin bir ettir. Güvercin etinin faydaları, güvercin eti nasıldır, yenir mi?

Güvercin eti kullanımı Avrupa, Güney-Batı Asya ve Kuzey Afrika'da yaygındır. Eski zamanlarda evde güvercin yetiştiren insanlar vardı. Vahşi doğada güvercinler nehir kıyılarında, dağlık alanlarda, ovalarda veya tarlalarda bulunabilir. Onları evcilleştirmek ve evcil hayvan olarak yetiştirmek mümkündür. Böylece güvercinler nerede beslendiklerini kolayca hatırlarlar ve onları besleyenlere sadık kalırlar. Doğada güvercinler 3-5 yıldan fazla yaşayamazlar. Nadir durumlarda, evcil güvercinlerin ömrü 15 yıl kadar uzayabilir. Güvercin gövdesi 29-38 cm uzunluğunda, kanat açıklığı 50-67 cm, ağırlığı ise 260-380 gramdır. Güvercin saatte 185 kilometre hızla uçabilir. Doğada 200'den fazla güvercin türü vardır. Renk ve tonlarında 30 tür vardır. 

GÜVERCİN ETİNİN BESİN DEĞERİ

Güvercin eti potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, selenyum, çinko, A, B1, B2, B9, PP vitaminleri bakımından zengindir.

Güvercin eti az miktarda hücreler arası yağ içerir. Yağsızdır, proteinler ve amino asitler açısından zengindir. Güvercin eti bir diyet etidir. Yuttuktan sonra midede ağırlık yapmaz. Güvercin eti biraz tatlıdır. Güvercin eti avcılardan veya özel mağazalardan satın alınabilir. Güvercin eti satın almak istediğinizde taze olmasına dikkat etmelisiniz. Taze güvercin etinin derisi açık mor, etin rengi kırmızıdır. 100 gram güvercin eti 13 gram protein, 15 gram yağ ve 242 kcal içerir.

Güvercin etinin zararı ile ilgili hiçbir şey bulunamamıştır.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!