Ayılar Neden Bal Yer?
Ayılar kış uykusuna yatmak için bol enerji ve kışı çıkaracakları yağlara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden yazın vakitlerini yemekle geçirirler. Bu nedenle bal, ayılar için tat ve enerji açısından vazgeçilmez. Ayılar neden bal yerler ve severler, sebepleri nelerdir?

Ayılar hemen hemen her coğrafyada farklı türler şeklinde yaşamaktadırlar. Sıcak bölgelerdeki ayılar kış uykusuna yatmazken soğuk ve kar yağan bölgelerdeki ayılar kış uykusuna yatarlar. Bazı bölgelerde kış 1-2 ay sürerken bazı bölgelerde 6-7 aya kadar sürmektedir. Bu yüzden ayılar yazları bol bol yiyerek yağ biriktirirler. Biriktirdikleri yağları-kalorileri kışın uyuduklarında tüketirler. 

Ayılar kış uykusunda yatarlarken, torpor denen uyku düzenine geçerler. Diğer hayvanlar gibi hibernasyon yapmazlar. Torpor uyuşukluk demektir. Herhangi bir durum, ses, saldırı vb. esnasında uyanabilmektedirler. Ayılar kış uykularında ortalama 8000 kalori yakarlar. 

Ayılar kışa hazırlık için bol kalori biriktirmek zorundalar, o yüzden besin değeri yüksek yiyecekleri tüketirler. 

Etobur ve otobur olan ayılar, balı çok severler. Bal büyük bir kalori içeriğine sahiptir ve büyük miktarda karbonhidrat, fruktoz ve glikoz içermektedir. Bu değerler ayının hızlı yağ biriktirmesini sağlar. Lezzet olarakta ayılar bala karşı koyamazlar. Arılar balın dışında, protein kaynağı olan arı kovanının içindeki arıları ve larvaları da tüketirler. Ayılar balı neden sever sorusunun en anlamlı yanıda şekerli olması, besin değerinin yüksek olmasıdır. 

Kısacası ayılar hem lezzet hemde kışları girdikleri uykudan yaza çıkabilmek için diğer kalorisi yüksek besinler gibi balıda tüketirler. 

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!