Yemek yiyerek meşhur olan insanlar: Mukbang Nedir?
Youtube üzerinde milyonlarca takipçiye sahip yemek yeme kanalları, oldukça ilgi çekiyor. Mukbang, Kore dilinde yemek yeme anlamına geliyor. Mukbang videoları genelde ASMR videoları, yani fısıltı şeklinde dinlendirici ses olarak tercih ediliyor.

Son yıllarda YouTube platformu üzerinden hayatımıza giren "mukbang" videoları tüm dünyada popüler hale geldi. ASMR yayını olarakta kullanılan mukbang videoları dünya bazında yoğun şekilde takip edilmekte. 

Mukbang nedir?

Mukbang, sosyal medya kullanıcılarının yemek yerken çektiği görüntülü sohbet videolarına verilen isimdir. Güney Kore'de "moekneum" yemek yemek, "bangsong" ise yayın yapmak demektir.

İlk olarak 2009 yılında Güney Kore'de yaşayan Kanadalı Simon Stauski tarafından çekilen videolar artık o kadar yaygın ki canlı yayın platformu Twitch bile kullanıcılardan gelen talepler üzerine "sosyal yeme" adlı bir kategori başlattı. Burada insanlar hazırladıkları yiyeceklerle yemek yiyip sohbet ediyor ve ekrandakiler onları canlı izliyor.


Mukbang neden bu kadar popüler?

Mukbang neden bu kadar popüler?

Uzmanlara göre "mukbang" videoları insanların yalnız kalmasını engelledi. Bu videolar sayesinde tek başına yemek yiyen insanlar hem yemeklerinin tadına varabiliyor hem de yalnız olmadıkları için mutlu olabiliyorlar. Ayrıca videolarda yenen yemeklerin sıra dışı olması da bu videoların popüler olmasının sebeplerinden biri.

Bu videoların bir başka ilginç yönü de "mukbang"ların yemek yerken özel hassasiyete sahip mikrofonlar kullanmasıdır. Bu nokta pek çok kişinin ilgisini çekse de, bu konuda endişe duyan pek çok kişi var.

Mukbang videoları çekmek tehlikeli midir?

Mukbang videoları çekmek tehlikeli midir?

Yağlı ve kızarmış yiyeceklerin düzenli tüketimi insanlarda kilo alımına, kalp hastalığına ve diyabete yol açabilir. Bu nedenle, mukbang oyuncuları sağlıklarını korumak için her gün egzersiz yapmalıdır.

Araştırmacılar, bir kişinin mukbang'a alışması için 21 günün yeterli olduğunu söylüyor.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!