Stonehenge: dünyanın en eski tarihi taşları
İngiltere'de UNESCO tarafından kültürel miras listesine alınan Stonehenge dikili taş abidesi dünyanın en eski tarihi taşları...

İngiltere'nin Wiltshire bölgesinde bulunan "Stonehenge" abidesi Neolitik dönemi ile bronz dönemi arasında doğal olarak oluşan en eski tarihi anıtlardandır. "Stonehenge" eski İngilizce olarak "asılmış taşlar" demektir.

"Stonehenge" dairesel şekilde bulunan dik taşlardan oluşan höyüktür. Arkeologlar anıtın MÖ 3000-2000 yıllarına ait olduğunu düşünüyorlar. Anıtın etrafındaki küçük taş ve hendek onun en eski parçasını oluşturur ve M.Ö. 3100 yılına ait olduğu tahmin ediliyor.

Bu inşaat astronomi, astroloji, geometri, meteoroloji ve paganizmle ilişkilendirilmektedir.

Anıt 1986 yılında anıt UNESCO kültürel miras listesine dahil edildi. Sahibi İngiliz monarşisi kabul edilir ve İngiltere tarihi abidelerine kontrol birimi "English Heritage" tarafından yönetilir.

Bu anıtın ilginç özelliklerinden biri de kurulduğu ilk zamanlarda mezarlık olma ihtimalidir.

Daha önceleri, güneş-uzay gözlemevi, güneş saati olabileceği iddia edilen "Stonehenge" beş yüz yıl boyunca mezar alanı olarak kullanılmıştı.

Abideden biraz uzakta inşa edenlerin yaşadıkları yeri tarif eden yapay "Neolitik evler" sergileniyor. Bu evler 65 gönüllü tarafından 10 bin saatte yapılmıştır.

"Stonehenge"i her yıl 1 milyondan fazla turist ziyaret ediyor. 2014 yılında ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron, anıtın ziyaretçileri arasında olmuşlardır.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!