Köpekler neden kendini yalar!
Köpekler patileri ve vücutlarını sıklıkla yalıyorsa bazı problemler olabilir. Sürekli yalama yoksa normal bir durumdur. Köpekler neden patilerini yalar? Yalanma neden olur? Köpeğin kendisini yalamasının sebebi nedir? gibi sorularınız için hazırladık.

Köpeklerin kendilerini yalamaları için birçok sebep vardır. Tetikleyici nedenleri tespit etmek için köpeğin sürekli olarak yaladığı bölgeyi kontrol etmeniz gerekir. 

Köpeklerin kendini yalaması, aslında normal bir durumdur. Esas dikkat edilmesi gereken sürekli ve aşırı şekilde aynı yeri yalıyorsa, o bölgede bir sorunun olmasıdır. Sorunlar deri, yara olması, stres gibi nedenlerden olabilir. 


KÖPEĞİN PATİSİNİ YALAMASI

Sürekli patilerini yalayan köpeklerin, patilerinde deri hastalığı yada problemi olabilir. Köpeğin sürekli yalaması sonucu o bölgede tüy dökülmesi daha sonra deride kalınlaşma meydana gelir. Kalınlaşan bölge zamanla yara tutmaya başlayabilir. 

Yalanan bölgede deri sorunu veya herhangi bir yara yoksa, köpek kendini yalayarak mutlu hisseder ve endorfin salgılar. Pati yalama bütün köpeklerde rastlanmaktadır. 

Köpeklerde stres, baskı, ayrılık korkusu, mutsuzluk gibi sorunlarda sürekli pati yalamaya sebep olabilir. Bu alışkanlık bağımlılık haline gelebilir. 

Ayaktaki deri sorunu için kesinlikle veteriner kliniğine götürmeniz gerekmektedir. Tedavi yöntemi, köpeğin şiddetli yalamasına sebep olan nedenin çözülmesidir. Köpeğin yaladığı bölgeyi engellemek için, spreyler ve elizabet tasması takılarak önlem alınabilir. Bu önlem sayesinde yalama engellenerek iyileşme gösterebilir. 

KÖPEĞİN KENDİNİ YALAYARAK TEMİZLEMESİ

Köpekler de kediler gibi kendileriniz temizlemek için yalamaktadır. Kendi hallerindeyken, bacakları ve vücutlarının belirli bölgelerini yalayarak temizlerler. Eğer, köpeklerini kendilerini sürekli yalıyorsa deri gözeneklerinin açılmaya ihtiyaç duyduklarının belirtisidir. 

KÖPEĞİN İYİLEŞTİRMEK İÇİN YALAMASI

Köpeklerin tükürük bezlerinde bakterileri öldüren enzimler bulunmaktadır. Köpekler yaladıkları yerdeki ölü derileri temizlerler ve deri yüzeyindeki pisliklerden kurtulur. Köpeklerin aşırı yalaması ise, yaranın iyileşme sürecini uzatarak yaranın genişlemesine sebep olabilir. Bu durumlarda köpeklere müdahale ederek yaranın iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. 

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!