Kırşehir Mucur Yeraltı Şehri: görülmesi gereken bir yer
Kırşehir'in Mucur İlçesi Hamidiye Mahallesinde bulunan yeraltı şehri görenleri hayrete düşürüyor. Yeraltı şehri yer yer 2-3 katlı yapılmış ve saldırılara karşı büyük bir insan nüfusunu barındıracak şekilde inşa edilmiş.

Kırşehir'de bulunan Mucur Yeraltı şehri, volkanik bir oluşum olan tüf kayaların oyularak yapılması ile meydana gelmiş bir yapı şeklidir. 

M.S. 2. yüzyılda, Roma döneminde, Kapadokya'da yaşayan Hristiyan halk ve puta tapanlar arasında yaşanan sorunlar sonucunda, Hristiyanlar bölge civarında birçok yeraltı şehri yapmışlardır. Kapadokya civarında Roma dönemine ait 3. ve 4. yüzyıllarda yapılmış yeraltı şehirlerine rastlanmaktadır.


Mucur Yeraltı Şehri, Romalılar döneminde halkın baskı ve savaşlardan sığınmak için yumuşak kayaları, yerden 7-8 metre oyarak inşa ettiği yerleşim yeridir.

Mucur Yeraltı Şehri, toplam 42 odaya sahip. Eğilerek geçilen dehlizler ise küçükbaş hayvanların barınacakları şekilde yapılmış. Koridorlarda silindir şeklinde kapılar mevcut ve belirli yerlerde havalandırmalarla içeriye hava sirkülasyonu sağlanmış. Geniş bir alana sahip olaran yeraltı şehri galeriler ve tünellerle birbirine bağlanmaktadır.

Çevre düzenlemesi ile ziyarete açılan Mucur Yeraltı Şehri ziyaretçilerine ücretsiz olarak sergilenmektedir.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!