Japon Balıkları Ne Kadar Yaşar?
Japon balıkları, evimizdeki akvaryumların vazgeçilmez balıklarıdır. Japon balıklarına iyi bakıldığında uzun yıllar yaşayabilmektedir. Japon balıkları kaç yıl yaşar? Japon balıkları ne kadar yaşamaktadır? Japon balıkları fanusta ne kadar yaşar? Akvaryumda kaç yıl yaşar?
Japon balıkları ne kadar yaşar?

Japon balıkları iyi bakılırlarsa uzun süre yaşayan bir balıktır. Ortalama olarak 10 ile 15 yıl yaşamaktadırlar. Ömürleri nasıl bakıldıklarına bağlıdır. Ne kadar iyi bakılırlar ise o kadar uzun ömür sürerler. Kötü koşullar altında bakılan japon balıkları kısa bir yaşam sürer. Haftalar ve günler içinde ölebilirler hatta. İyi bakıldıkları taktirde 10 yılın üstünde yaşayabilmektedir. 

Tish isimli japon balığı 43 yaşına kadar yaşamış, hatta Guinness rekorlar kitabına girmiştir. 

Japon balıklarının ne kadar yaşayacağını tam olarak söylemek imkansızdır. Bir insana ömür biçmek gibidir. Ortalama yaşam süreleri baz alınmaktadır. 

JAPON BALIKLARI FANUSTA NE KADAR YAŞAR?

Japon balıkları fanuslarla özdeşmiş bir görüntü ile karşımıza çıkarken, fanuslar aslında balıklar için elverişsiz bir yaşam alanıdır. Temizlenmediği ve sık sık suları değiştirilmediğinde kısa süre içerisinde ölmektedirler. Fanuslara oksijen takviyesi yapılırsa balıklar yaşamaya devam edeceklerdir. 

Temizlenmeyen sularda, amonyak ve nitratın birikmesi ile balıklar strese girer. Suyunu değiştirdiğinizde ani sıcaklık ve soğukluk nedeniyle balığınızı şoka sokabilirsiniz. Balığınızı sudan çıkarmadan, dibinde su bırakarak suyunu değiştirmeniz gerekir. Bu da suyun tam temizlenmemesine neden olacaktır. Sık sık suyu değiştmeniz gerekecektir. 

Kısacası fanusta balık bakılmasını tavsiye etmiyoruz. Normal bir akvaryum içerisinde, oksijen bağlayarak beslerseniz balığınız uzun süre yaşayabilir. 

JAPON BALIKLARI AKVARYUMDA NE KADAR YAŞAR?

Japon balıkları, akvaryumlarda güzel bakıldıklarında uzun süre yaşayabilmektedir. Genetik hastalıkları yok ve akvaryumda rahat dolaşıyorsa stressiz bir japon balığı 20 yıl kadar yaşayabilir. 

Sağlıklı bir japon balığı beslemek istiyorsanız, akvaryumun ortalama 75 ile 100 litre olması gerekir. Temiz su ve sürekli oksijen verilen bir akvaryumda balığınız stresten uzak ve temiz bir şekilde yaşam sürer. Geniş alanlarda yüzen balıklar, küçük akvaryumlara göre daha mutludurlar. Geniş alanlarda keşfedecek yerler ve daha büyük yüzme alanları bulurlar.


Japon Balıklarının Türlerine göre ortalama yaşam süreleri

Japon balıklarının türlerine göre yaşam süreleri, yaşadıkları ortam ve şartlara göre değerlendirilmiştir. 

Standart Japon Balığı 10 ile 15 yıl

Standart Japon Balığı 10 ile 15 yıl

Teleskop Japon Balığı 10 ila 15 yıl

Teleskop Japon Balığı 10 ila 15 yıl

Peçeli (Tül Kuyruk) Japon Balığı 10 yıl

Peçeli (Tül Kuyruk) Japon Balığı 10 yıl

Ranchu Japon Balığı 5 ile 10 yıl

Ranchu Japon Balığı 5 ile 10 yıl

Oranda Japon Balığı 10 ile 15 yıl

Oranda Japon Balığı 10 ile 15 yıl
Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!