Vücuttaki stresi azaltmanın en basit yolu
Günümüz hastalığı stres, yanında da birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Stresten kurtulmanın yolları nelerdir? Gündelik hayatımızda bir kaç düzenleme ve disiplinle yola getireceğimiz stresten kurtulmanın yolu.

Vücuttaki yüksek stres uzun sürdüğünde zarar vericidir

Günümüz insanlarının birçoğu kronik stres içinde yaşadığından, farklı hastalıkların sayısı artmakta ve hastalıklar “gençleşmektedir”. Bu nedenle vücuttaki stres seviyesini azaltmak önemlidir ve bazı hastalıkların gelişmesine neden olabilir.

Bazı basit ve erişilebilir çözümler vücuttaki stresi azaltmaya yardımcı olabilir.


En sevdiğiniz müziği dinleyin.

Müzik, arteriyel basınç ve stres hormonlarının seviyesini düşürür ve sakinleştirir.

Kişisel olarak kendinizle konuşun.

“Yoldaşınız” yoksa veya sorunlarınız hakkında konuşmak istemiyorsanız, bu sizin için en iyi yoldur. Sorununuz hakkında konuştuğunuzda rahatlar ve sakinleşirsiniz. Psikologlar ayrıca, bu yöntemin strese karşı mücadelede etkili olduğunu onaylarlar.

Sağlıklı ve faydalı beslenme

Çok popüler bir deyim var: "Ne yersen, o'sun?" İnsan beslenmesi sadece fiziksel değil, aynı zamanda psikolojik sağlığı da ciddi şekilde etkiler. Meyve ve sebze, balık, süt ürünleri ve çikolata gibi ürünler bizi hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlıklı yapar.

Spor yapın

Uzmanlara göre, spor stresi azaltmanın en iyi yoludur.

Uyku

Normal uyku stresi azaltır, sinir sisteminin fonksiyonunu arttırır, aksine uykusuzluk veya eksik uyku vücuttaki stres hormonu seviyesini arttırır.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!