Saç neden genç yaşta beyazlar? - Beyaz saçı koparmayın!
Saçlar yaş ilerledikçe beyazlamaktadır. Erken yaşta saç beyazlaması bir sorunun sebebi yada genetik olabilir. Erken yaşta neden saçlar ağarır, nedenleri nedir, ne yapmak gerekir?

Saç beyazlaması sadece yaşa bağlı değişikliklerden kaynaklanmaz. Sağlık sorunları ile de ilişkili olabilir.

Bilim adamlarına göre, pigmentasyondan sorumlu olan melanin kaybı nedeniyle saçlar beyazlaşıyor. Bu, yetersiz beslenme veya gastrointestinal sistem sorunları, karaciğer, böbrekler, endokrin hastalıkları gibi herhangi bir hastalık nedeniyle melanin sentezinde yavaşlamanın bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Ek olarak, erken ağartma, uzun süreli depresyon veya kalıtımdan kaynaklanabilir. Çok sıkı lastik bantlar ve saç ürünleri kullanımı, dengesiz beslenme ve aşırı alkol tüketimi de sorunun gelişmesine katkıda bulunabilir.

Saçların erken beyazlamasına neden olan faktör ortadan kaldırılarak süreç durdurulabilir. İlk olarak, analiz sonuçlarına göre, gıdaya ek olarak diyet değişiklikleri veya biyolojik ajanlar kullanılır.

Melanin üretimi B vitaminleri, pantenol ve folik asit tarafından uyarılır ve sağlıklı saçlar için iyot, demir ve çinko da gereklidir. Diyet, balık ve deniz ürünleri, peynir, baklagiller, tavuk, badem ve sebzeler gibi bu yiyeceklerden zengin yiyecekleri içermelidir.

Aynı zamanda beyaz saçlar koparılmamalı veya kırılmamalıdır, çünkü bu foliküler travmaya ve hatta kelliğe neden olabilir.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!