Hangi kan grubunun kalp krizi geçirme riski daha yüksektir?
Kan grubunuzla kalp krizi arasında bir bağlantı var mı? Bilim adamları, bir kişinin kalp krizi riskinin beslenme, spor ve sigara içme alışkanlıkları, mesleki durum ve genetik yatkınlık gibi çevresel faktörlere bağlı olduğunu göstermiştir.

İngiliz Ulusal Sağlık Servisi bir dizi çalışma yürütmüştür. Çalışma, kan gruplarına göre, 30-75 yaşları arasındaki 62.073 kadın ve 24.428 erkekte kalp krizi riskine baktı. Yaş, diyet, kilo ve sigara içme alışkanlıkları gibi diğer risk faktörleri de dikkate alındı.

Sonuçlar, kalp krizi riskinin en yüksek kan grubu IV (AB) olduğunu göstermektedir. Bu risk %23'tür. Ardından %5 ile kan grubu II (A) ve %11 ile kan grubu III (B) gelmektedir.

Bu farklılığın biyolojik mekanizması ve genetik nedenleri henüz bilinmemekle birlikte, daha önce yapılan çalışmalarda kan grupları arasındaki farkın kan damarı iltihabı ve kolesterol düzeylerini belirlemede etkili olduğu ortaya konmuştu.

Kan grubu ile kalp hastalığı riski arasındaki bağlantıyı tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Kan grubunuzu değiştiremezsiniz, ancak risk grubundaysanız akılda tutulması gereken bazı şeyler vardır.

Sağlıklı beslenerek, düzenli egzersiz yaparak ve yılda en az bir kez kan kolesterol seviyenizi ölçerek kalp krizi riskini azaltmak veya ortadan kaldırmak mümkündür.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!