Türkiye'deki Kral Kaya Mezarları!
Birçok medeniyetin yaşadığı Türkiye coğrafyasında, birbirinden değerli anıt ve kalıntılar bulunmakta. Bu yazımızda definecilerin gazabına uğrayan Kaya Kral Mezarlarını inceleyeceğiz.

1. Akçakale Kral Kaya Mezarı Kangal/Sivas

Akçakale Kral Kaya Mezarı Kangal/Sivas

Sivas’ın Kangal İlçesi’nin Akçakale köyünde bulunan kaya mezarı mağaralardan oluşur. Kilise olduğuda söylenmektedir. Akçakale köylüleri kaya mezar için mağara derken, çevredekiler kale diyerek betimlemektedir.

Kaya mezar Battal Gazi’nin silah arkadaşı olan Şemmaz Pir’in ismiylede anılmaktadır. Akçakele köyünden 60 metre civarı yükseklikte bulunan anıt mezara çıkmak oldukça zor. Ermeniler zamnında katranlı merdivenler ile çıkıldığı belirtilmekte. Sakinlere göre, mağarada daha önce Hz. İsa ve Hz. Meryem'in resimlerinin olduğu söylenmekte. Ayrıca çevre insanları tarafından Hz. İsa'nın doğduğu yer olarakta kabul edilmekte. Yine çevre halkı tarafından Şemmaz Pir´in ruhunun mağarada ibadet ettiği inancı bulunmakta.

Kaya Mezar M.Ö. 1400 yılına Hititler dönemine dayanmakta.

2. Amasya Kral Kaya Mezarları

Amasya Kral Kaya Mezarları

Amasya Krall kaya mezarları Amasya’daki Harşena Dağı’nın güney eteklerinde kalker kayalara oyulmuş anıt mezarlardır. Krallar Vadisi olarak da bilinen mezarlar Yeşilırmak Vadisi boyunca ve kente hakim bir alana yapılmıştır. İrili ufaklı 23 adet kaya mezarı bulunmaktadır.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!