Tercih Edeceğiniz En İyi Tarih Filmleri
Tarih film önerilerini sizlere hazırladık. En çok izlenen ve tercih edilen tarih ve savaş filmlerini sizin için derledik. Eğer tarih ve savaş filmlerini seviyor ve izleyecek film araştırıyorsanız inceleyebilirsiniz. İşte sizin için en iyi tarih filmi denilince akla gelen filmlerden derlediğimiz liste. Aşkları, savaşları, tarihe yön veren olayları, yaşantıları bugüne kadar aktarılan yaşanmışlıkları konu edinen filmleri sizlere tavsiye edeceğimiz bir liste oluşturduk.

1. Cesur Yürek

Cesur Yürek IMDb Puanı: 8.4/10

William Wallace, çiftçilik yaparak yaşamını sürdürmek için vatanı İskoçya’ya döner.  Wallace, küçüklük aşkı Murron ile karşılaşır ve hayatında değişiklikler başlar. Yaşadıkları köyü basan ingiliz askerleri Murron'a tecavüz etmeye kalkışır ve isyan başkaldırı başlar.  İskoç tarihine ışık tutan film bir efsane olmuştur.

Mel Gibson'un yönettiği ve başrollerinde oynadığı film bir fenomen haline geldi. Sinemada tarih filmleri arasında ilklerden bir film.

2. Birleşen Gönüller

Birleşen Gönüller IMDb Puanı: 7.8/10

2. Dünya savaşında gerçekleşen konuda, Niyaz ve Cennet evli çifttir. Rusların yaşadığı bölgeye yaklaşmasıyla kaçmaya başlayan çiftin yolları ayrılır. Türk Tarih filmleri arasında favori filmlerden diyebiliriz.


3. Piyanist

Piyanist IMDb Puanı: 8.5/10

Oscar ödüllü Piyanist filmi, Polonya’lı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın 2. Dünya Savaşındaki yaşam öyküsünü ele alıyor.

4. Son Samuray

Son Samuray IMDb Puanı: 7.7/10

1870'li yıllarda Amerikan ordusunda kaptan olarak görev yapan Nathan Algren,  Japonya'dan bir askeri teklif alır. Teklifte Japon askerlerine eğitim vermesi istenir. Nathan Algren, yaşadığı bir kazada kendisini samuray liderinin kurtarması ile samurayları keşfeder.

5. Cennetin Krallığı

Cennetin Krallığı IMDb Puanı: 7.2/10

Ortaçağ'da geçen filmde, Balian demircilikle uğraşan bir gençtir. Prensese aşık olan Balian şovelye olur ve Kudüs'e giden şovelyeler arasındadır.

6. Kurtların Kardeşliği

Kurtların Kardeşliği IMDb Puanı: 7.1/10

1766 Fransa'nın Gevaudan bölgesinde insanları korku ve karışıklık içerisinde yaşamaktadır. İnsanların öldürüldüğü ve korkuyla yaşadığı bölgeye kral, şovelye ve bir kızılderili gönderir. Daha sonra olayı çözen ikili farklı şeylerle karşılaşır.

7. Kral Arthur

Kral Arthur IMDb Puanı: 6.3/10

Kral Arthur'un yaşantısını konu alan film alanında en başarılı filmlerden biri. Tarih ve Ortaçağ filmleri severler için kaçırılmayacak bir film.

8. Kızıl Uçurum (Chi bi)

Kızıl Uçurum (Chi bi) IMDb Puanı: 7.4/10

Çin tarihini konu alan filmde, Çin tarihine göre 3 Krallığın döneminde gerçekleşen en kanlı savaşlardan birini ele alıyor. Hong Kong asıllı yönetmen John Woo, Çin tarihine yön veren Kızıl Uçurum (Red Cliff) savaşını ele alan film için 80 milyon dolarlık bütçeyle çekti. Asya filmlerinin en pahalısı ünvanını aldı.

9. Gladyatör

Gladyatör IMDb Puanı: 8.5/10

Roma tarihine değinen filmde, gladyatörün hayatı yer almakta. Baş rollerde Russel Crowe'un oynadığı film tarihe damga vuran filmlerden birisi.

10. Truva

Truva IMDb Puanı: 7.2/10

10 yıl süren Troya medeniyetinin çöküşüne neden olan savaşı konu alan filmde, aşk ve savaş bir arada. Truva prensi Paris ile Isparta Kraliçesi Helen'in aşkı savaşın başlamasına sebep olur. Destansı film tarih ve savaş filmi severler için tekrar tekrar izlenecek bir film.

11. Mongol / Cengiz Han

Mongol / Cengiz Han IMDb Puanı: 7.3/10

Cengiz Han'ın hayatını ele alan filmler içerisinde en başarılısı. 2007 yapımı film, Cengiz Han'ın ilk yükseliş dönemlerini konu ediniyor. 20 milyonluk bütçeyle çekilen film Sergei Bodrov eseri.

Tarih ve savaş filmleri arasında en iyi filmlerden birisi diyebiliriz.

12. Krallar Savaşıyor

Krallar Savaşıyor IMDb Puanı: 7.4/10

Büyücü olan Merlyn, Uthur Pendragon’a  esrarengiz kılıç Excalibur'u veriyor. Uthur ölürken büyücünün verdiği kılıcı bir kayaya saplıyor. Rivayete göre kılıcı kayadan çıkartacak kişi İngiltere'ye kral olacaktır. Kral Arthur'un bildiğimiz hikayesi filmde farklı bir şekilde ele alınıyor. Oscar ödüllerine aday olmuş film 1981 yapımı.

13. Ateşkes (Joyeux Noel)

Ateşkes (Joyeux Noel) IMDb Puanı: 7.8/10

Ateşkes (Joyeux Noel), 2005 yılında yayına girmiş ve Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday gösterilmişti. Christian Carion'un yönetttiği filmde, Diana Kruger, Guillaume Canet, Daniel Brühl gibi oyuncular rol aldı.

14. İlk Şövalye (First Knight)

İlk Şövalye (First Knight) IMDb Puanı: 5.9/10

Listemizde yer alması gereken filmlerden biri olan İlk Şövalye (First Knight) oyuncu kadrosuda bayağı bir zengin. Richard Gere, Sean Connery ve Julia Ormond’un rol aldığı bu film Kral Arthur’un en yakın adamlarından Lancelot’un yaşam öyküsünü ele alıyor.

15. 13. Savaşçı (The 13th Warrior)

13. Savaşçı (The 13th Warrior) IMDb Puanı: 6.6/10

Arap din adamı ve gezgin olan Ahmed bin Fadlan'ın hayat hikayesini anlatan filmin kadrosuda zengin. Antonio Banderas ve Ömer Şerif'in oynadığı filmi tarih ve savaş filmi severlere öneriyoruz.

16. Ran

Ran IMDb Puanı: 8.2/10

Ran Japonca'da isyan ve kaos anlamına gelmektedir. En iyi savaş filmleri arasında bir baş yapıt olan Ran 1985 yapımı. Japon ve Fransız ortak yapımı olan film Ortaçağ filmleri arasında en iyilerinden.

17. Tanrılar ve Krallar

Tanrılar ve Krallar IMDb Puanı: 6.0/10

Gladyatörün yönetmeni Ridley Scott’ın yönettiği filmde, başrolde Christian Bale yer alıyor. Mısır hikayesi içeren film görsel açıdan oldukça başarılı.

18. The Water Diviner / Son Umut

The Water Diviner / Son Umut IMDb Puanı: 7.1/10

Son Umut filmi Çanakkale Savaşını konu edinen bir film. Yeni Zellanda'lı aktör Russel Crowe başrolde yer almaktadır. Avusturalya'lı bir çiftçiyi canlandıran Crowe, Çanakkale Savaşına giden oğullarını bulmak için, 1919 yılında Türkiye'ye gelir. Türk askerlerini canlandıran Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan, Russel Crowe eşlik ederler. Tarih ve savaş konulu filmler arasında en iyi yapıtlardan birisidir.

19. Lincoln

Lincoln IMDb Puanı: 7.2/10

Fİlmde ABD Başkanı Abraham Lincoln'ün son 4 ayı ele alınmıştır.

20. Alexander – Büyük İskender

Alexander – Büyük İskender IMDb Puanı: 5.5/10

Büyük topraklara hükmeden Makedon Kralı Büyük İskender'in yaşam öyküsünün anlatıldığı tarihi filmin başrolünde Colin Farrell yer alıyor. Büyük İskender döneminde neredeyse bilinen dünyanın büyük kısmını fethetti.

21. Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi

Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi IMDb Puanı: 6.7/10

Amerika'nın keşfedilmesiyle kolonilerin yerleştiği kıtada İngilizlerin, Virginia kıyılarına yerleşen ilk kolonisini anlatıyor. İngilizlerin yaklaşımları, Pacohontas halkının ile aralarındaki yaşanan ilişkiler anlatılıyor.  Başrolünü Colin Farrell'in üstlendiği tarihi film, Oscar adayı olsada ödül alamadı. 

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!