Görmeyenler için: Frig Vadisi - Frig Yolu
Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya arasında bulunan Frig Vadisi, 3000 yıl önce Frigyalıların yaşadığı bir bölge. Frigyalıların volkanik kayaları oyarak yaptığı yerleşim yeri görenleri büyülüyor. Kimse tarafından pek bilinmeyen Frig vadisi gezilemesi ve görülmesi gereken kendine özgü bir yer. Fazla ziyaretçisi olmadığı için hala özgünlüğünü ve bakirliğini korumakta. Nerede, hangi şehirde dahi olduğu bilinmeyen Frig Vadisi-Yolu, tarih ve gezi severlerin kesinlikle uğraması gereken bir yer.

Flütün mucidi olarak tanınan Frigler bu bölgeye, balkanlardan gelmiş. Frigler Ankara, Kızılırmak, Denizli, Kütahya, Sakarya gibi yerlerde yaşadılar.

Frig Vadisi, plato üzerinden giriş yapılarak sağlanıyor ve kayaları oyarak yapılmış tünel ve yerleşkelere sahip.

Ölülerini tümülüslere ve kaya mezarlara koyan Frigyalıların mezarları defineciler tarafından talan edilmiş durumda.

2. Frig Yolu

Frig Yolu

Kütahya, Seyitgazi ve Afyonkarahisar üçgeninde bulunan Frig Vadisi‘nin en önemli noktalarından biri Midas Şehri (Yazılıkaya köyü). Yazılıkaya Platformu, vadinin güney ucunda; Yazılıkaya Köyü‘nün hemen batısında yer alıyor. Frigler’in ana tanrıça Kybele’ye tapındıkları en önemli kült merkezi olan Yazılıkaya Açıkhava Kutsal Alanı, görülmesi gereken bir yer.


3. Kayalar içine oyulmuş mezarlar

Kayalar içine oyulmuş mezarlar

4. Yumuşak kazınabilir kayaçlar içinde yaşam sürmüş bir tarih

Yumuşak kazınabilir kayaçlar içinde yaşam sürmüş bir tarih

5. Doğal yaşam alanları kayaların içleri olmuş. Barınma ve savaşlara karşı korunmak için o zamanın şartlarında doğal yerleşim alanları.

Doğal yaşam alanları kayaların içleri olmuş. Barınma ve savaşlara karşı korunmak için o zamanın şartlarında doğal yerleşim alanları.

6. Zamana yenik düşüyorlar. İklim ve hava koşulları kayaları yontuyor.

Zamana yenik düşüyorlar. İklim ve hava koşulları kayaları yontuyor.
Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!