Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkçe'ye Kattığı Kelimeler
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkçeye kazandırdığı kelimeleri yazacağız. Türk Dil Kurumu'nun çalışmalarına katılarak Türkçe kelimeler türetmiştir. Atatürk hangi kelimeleri Türkçeye katmış bakalım.

Mustafa Kemal Atatürk, Türk Dil Kurumu'nu kurarak Türkçe'nin korunmasını sağlamıştır. Atatürk, Türk Dil Kurumu'nun çalışmalarına katılarak Türkçe kelimeler türetmiştir.

Atatürk'ün yazdığı yazıtlarda, askeri yazıtların dışında, ilmi ve çağdaş demokrasi kavramlarını anlattığı yazıtlarıda mevcuttur. Geometri terimlerini Türkçeleştiren bir kitapta yazmıştır. Minber, İrade-i Milliye ve Hâkimiyet-i Milliye gibi gazetelerin çıkarılmasında önayak olmuştur. Atatürk yazdığı kitaplarda kullandığı yeni terimler ile Türkçemize yeni kelimeler kazandırmıştır.

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, komutan ve siyasi kimliğinin dışında, bilimsel çalışmalarda yapmıştır. Özellikle Türkçeye kattığı kelimeler şuanda kullandığımız geometri terimlerinde bir yenilik olmuştur.

Atatürk'ün Türkçeye Kattığı Kelimeler

alan
artı
beşgen
boyut
dikey
dörtgen
eksi
er
erdem
esenlik
eşit
eşkenar
gerekçe
ısı
ikizkenar
kesit
kıvanç
konut
köşegen
kurmay
kutsal
oran
paralelkenar
subay
teğet
toplam
tüm
türev
uzay
üçgen
yamuk
yanal
yatay
yüzey

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!