John Davison Rockefeller'ın alışkanlıkları ve tuhaflığı
Ünlü milyarder John Davison Rockefeller'in ilginç yaşamı.

8 Temmuz'da adı servet kelimesiyle eş anlamlı hale gelen John Rockefeller 177 yaşına bastı. 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında ilk dolar milyarderi ve en zengin adamıydı. Başarısının sırrını çok çalışma, harcamalarını takip etme ve para biriktirme yeteneğinde gördü. Bazen pratikliği ve ekonomisi hayal bile edilemezdi.

John Davison Rockefelle, 1839'da New York, Richford'da doğdu. John'un babası kendisine "botanikçi" diyordu. "Ölümsüzlük" içecekleri de dahil olmak üzere, bilinmeyen çeşitli cevherler sattı. Ona dolandırıcı denirdi. Ancak, oğluna parayı nasıl idare edeceğini öğretti.

7 yaşındayken John menteşe kuşu sattı ve para karşılığında komşular için patates kazardı. Kazandığı tüm parayı bir cüzdanda tuttu ve bir defterde kayıt tuttu. 13 yaşında, gelecekteki milyarder tanıdık bir çiftçiye yılda% 7,5 oranında 50 dolar borç veriyor. Ailenin patronu sabit bir gelir elde etmeye başladığında, anneleri 6 çocuğuna birikim yapmayı öğretti. John Rockefeller şu sözü tekrarlamayı çok severdi: "Ben şu ilkeyle büyüdüm: Çalış ve tasarruf et!"

Rockefeller Koleji sonuna kadar mezun olmuyor: 3 aylık bir muhasebe kursunun kendisi için yeterli olduğuna inanıyor. 16 yaşında, ilk ve son maaşlı işi olan küçük bir şirkette muhasebeci yardımcısı olarak çalışmaya başladı. Bundan sonra, o ve tanıdıkları kendi işlerini kurdular. Tahıl, et, ot ve diğer ürünleri satan Clark ve Rochester ticaret evini kurdular.

Yakında, Rockefellers ondan gazyağı üretmek için petrol aramaya başladı. Böylece sahibini zenginleştiren Standard Oil şirketi kuruldu. Rockefeller'ın ortağı Maurice Clark, "John dünyada sadece iki şeye inanıyordu - kilise, doktrin ve petrol" dedi. Zengin John diğer petrol şirketlerini satın almaya başlar. 1880'de Rockefeller, Amerikan petrol rafinerisinin %95'ini kontrol ediyordu. Tekeli "dahi, bilge ve bugüne kadarki en adaletsiz" olarak adlandırıldı.

John Rockefeller, okurken tanıştığı dindar bir kızla hala evlidir. Düğün oldukça basittir, gençler ucuz bir aile dairesinde yaşar ve hizmetçileri reddeder. Bu zamana kadar, John zaten bir petrol rafinerisine sahipti. Rockefeller çocuklarını büyüdüğü gibi yetiştirdi. Onlara biriktirmeyi öğretti ve para kazanmalarına izin verdi. Çocuklar öğle yemeğine geç kaldıkları için para cezasına çarptırıldı.

Rockefeller yemeğe çok önem verir, alkol kullanmaz, sigara içmez, giyime kayıtsız kalır, nadiren kostüm değiştirir, tiyatro ve kulüplere gitmezdi. En sevdiği yemek süt ve ekmekti. Rockefeller'ın karısı ise yamalı giysiler giyiyordu ve Rockefeller kadar tutumluydu. Rockefeller, her çocuğa bir bisiklet almayı teklif ettiğinde, dört çocuğa bir bisikletin yeterli olduğunu ve paylaşmayı öğreneceklerini söyledi.

John Rockefeller 100 milyon dolar kazanmak ve 100 yaşına kadar yaşamak istiyordu. İlk hayali yakında gerçekleşir. Böylece Standard Oil yılda 3 milyon dolar kazandı. Ayrıca Rockefeller, 16 demiryoluna, 6 çelik şirketine, 9 emlak şirketine, 9 nakliye şirketine, 9 bankaya ve 3 portakal bahçesine sahipti. Bugün serveti dolar bazında 310 milyon dolar.

Rockefeller'ın her şeyden tasarruf etme alışkanlığı olmasına rağmen, hayır işlerine çok para harcadı. Bu amaçla tıbbi araştırmalara yatırım yaptı, üniversitelere ve müzelere sponsor oldu ve kiliselere ve topluluklara bağışta bulundu. İkinci rüyası kısmen gerçekleşir. 97 yaşına kadar yaşıyor.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!