İlk güzellik salonu nasıl ortaya çıktı?
Kadınların uğrak noktası olan güzellik salonları, bakımlı görünme ve güzellik sırlarınıda içinde barındırıyor. Günümüzde her yerde bulunan güzellik salonları ilk olarak nasıl açıldı? Güzellik salonunu ilk açan kişi kimdir, nerede, ne zaman, nasıl açılmıştır?
Helena Rubinstein

Günümüzde güzellik salonları tüm dünyada bolca bulunmakta ve her geçen gün büyümektedir. Modern zamanlarda, bu salonların hizmetlerini kullanmayan kimse yok.

Çoğumuz bu güzellik salonlarının ilk olarak modanın merkezi sayılan Avrupa'da açıldığını düşünürüz. Ama durum böyle değil. İlk güzellik salonunun Avrupa'da değil, uzak Avustralya - Melbourne'de kurulduğuna dikkat edilmelidir. Bu salon ilk faaliyetine bir kavanoz yüz kremi ile başladı...

19. yüzyılın sonunda, aslen Polonya, Krakow'dan bir tıp öğrencisi olan Helena Rubinstein, Avustralya'ya gitmek için ülkeyi terk etti. Annesi gitmeden önce kızının çantasına bir kavanoz yüz kremi koyar.

Helena Melbourne'a gider. Melbourne'e varır varmaz, yerlilerin güneşten yanmış ve kaba saçlarını ve yüzünü farkeder. Aklına annesinin verdiği yüz kremini kullanma fikri gelir.


Helena, Melbourne'ün merkezindeki bir restoranda garson olarak çalışmaya başlar. Müşterilere, özellikle tanınmış ve varlıklı kadınlara yüz kremi sunmaya başlar ve onlara kremi nasıl kullanacaklarını anlatır.

Helena'nın "krem müşterileri" o kadar büyüyor ki, Melbourne'ün merkezinde büyük bir salon kiralamaya ve ayrı bir güzellik salonu açmaya karar verir. Bu durumda Helena, Polonya'dan Avustralya'ya çok miktarda krem sipariş eder. Melbourne'un merkezinde "Helena Rubinstein: Cosmetic Salon" adlı bir salon açar. Müşteri sayısında ezici bir artış gören Helena, iki hijyen ve masaj işçisi tuttu ve Sidney'de ikinci salonunu açtı.

İlk güzellik salonu nasıl açıldı?

Helena, yirminci yüzyılın başlarında Avrupa'nın en iyi okullarında ve kliniklerinde dermatoloji, plastik cerrahi, diyetetik, hijyen, diş beyazlatma, kuaförlük vb. dersleri verdi. Sırlara hakim olduktan sonra, Avrupa'nın birçok yerinde evrensel güzellik salonları açmaya karar verdi.

1908'de Helena, Londra'da bir güzellik salonu açtı ve salon hızla popülerlik kazandı. Daha sonra Paris'te "Helena Rubenstein" adında evrensel bir kozmetik salonu açtı. 1915'ten başlayarak, Helena'nın "güzellik salonu" işi Yeni Dünya'ya - Amerika'ya "ayaklarını açtı". New York'ta "Kozmetik Sarayı" adında bir salon açılır. Bu salonda bir saat müşteriye 17-18 dolara mal oluyor. 8 saatlik seans 150 dolardı. O zamanlar bu miktar çok büyük bir miktardı. Kozmetik masajlar, duşlar, terapötik banyolar, fiziksel jimnastik (aerobik) vardı ve kuaför hizmetide veriyordu. Bir zamanlar bu salonda olan herkes düzenli bir müşteri oldu. Kısa sürede popüler hale gelen güzellik salonu Amerika'nın diğer şehirlerinde de faaliyet göstermeye başladı. Helena yakında Boston, Philadelphia, Chicago, San Francisco ve Washington'da salonlar açacak ...

Helena Rubinstein ömrünün sonuna kadar kozmetoloji alanında pek çok çalışma yaptı, birçok yenilik getirdi ve kozmetolojiye büyük katkılarda bulundu. Adını, Helena Rubinstein kremleri koydu. Kozmetolojide en popüler kremlerden biri... Melbourne ve Sydney, Avustralya'daki çoğu güzellik salonunun adı Helena Rubinstein'dan geliyor.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!