Ekskavatör ve Ekskavatör Çeşitleri
Ekskavatörler inşaatların ağır işlerini yapan olmazsa olmazlarındandır. Günümüz inşaat teknolojisinin getirmiş olduğu ve derin çukurlar kazıp onları atan büyük araçlar kaç çeşittir, kaça ayrılırlar ve özellikleri nelerdir?

İnşaat işlerinde ilk kullanılan kazı makinalarındandır. Daha çok kanal açma işlerinde olmak üzere; kazma, kaldırma ve uzaklaştırmada, yol inşaatlarında ve taş ocaklarında kullanılırlar.

Paletli veya tekerlekli olurlar. Paletli olanlar tambur üzerinde 360 derece dönebilirler. Tekerlekli olanlar ise motor üzerinde dönmesi tehlikeli olduğundan 90 derecelik bi açı kaybı vardır.

Ekskavatör Çeşitleri:

1-) Vinç (Kreyn) – Üniversal Ekskavatörler

2-) Klemşel (Kavram Kepçe) Ekskavatörler

3-) Kaşıklı (Şavul) Ekskavatörler

4-) Draglayn (Çekme Kepçe) Ekskavtörler

5-) Ters Kepçeli Ekskavatörler

1-Vinç (Kreyn) – Üniversal Ekskavatörler: Kapasitesi dahilinde her türlü yükü kaldırmak ve istenilen yere koymak için kullanılan bir iş makinasıdır.

2-Klemşel (Kavram Kepçe) Ekskavatörler: Genel olarak kum, çakıl, kırma taş, kömür vb malzelemerin kazılma ve yükleme işlerinde, köprü ayakları, batardo, kanalizasyon ve iksalı hendeklerin içindeki malzemelerin boşaltılmasında kullanılırlar

3-Kaşıklı (Şavul) Ekskavatörler: Her çeşit toprak kazılarında, parçalanmış taş ve çakılların taşıma araçlarına yüklenmesinde kullanılırlar

4-Draglayn (Çekme Kepçe) Ekskavtörler: Toprak kazılmasında, kazıların taşıma vasıtalarına yüklenmesi ve belirli yerlere istif edilmesinde kullanılırlar.Lastik tekerlekli, paletli veya kamyon üzerine monte edilmiş olurlar. Büyüklükleri kepçe hacimlerine göre değişir. Genellikle kepçe hacimleri 0.280-1.90 metreküp arasında değişir.

5-Ters Kepçeli Ekskavatörler: Bu ekskavatörler genellikle bulundukları zemin düzeyinden aşağıdaki kazıların yapılmasında kullanılırlar. Kanal açılması ve derin kazılarda özellikle tercih edilirler.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!