Ameliyatta neden yeşil ve mavi renk giyerler?
Hiç düşündünüz mü? Ameliyatta hekimler neden beyaz değil de, yeşil yada mavi önlük giyerler. Neden bu iki renkteki elbise olur? Ameliyat önlüklerinin mavi ve yeşil olmasının sebebi bu makalemizde.

İlk zamanlar tıbbi personeller beyaz renkte giyinirdi. 1914 yılında nüfuslu bir doktorun yeşil ve sonra mavi önlük giymesiyle değişim başlamıştır.

Beyaz renkte, kan anında kendini göstermektedir. Yeşil ve mavi renklerde kan rengi ile diğer lekeler pek belirgin olmamaktadır.

Ameliyatta doktorun koyu kan ve ameliyata odaklandıktan sonra, açık renkteki önlüğe bakarak gözünün almasına neden olur. O yüzden beyaz önlükler tercih sebebi değildir.

Yeşil ve mavi renkler yalnızca doktorların daha iyi görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kıpkırmızı olmayı renklere karşı daha duyarlı hale getirir. Bu aynı zamanda işlem sırasındaki hata olasılığını azaltır.

Neden Mavi ve Yeşil?

Peki neden mor ya da sarı değil, yeşil ve mavi? Mesele şu ki, yeşil ve mavi renklerin kırmızıya zıt olması. Ameliyat sırasında doktorlar kana bakar, gözlerinin alınmaması için.

Söyledim

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Yorumlar

https://www.soyledim.com/assets/images/user-avatar-s.jpg

0 comment

Write the first comment for this!